afghanistan-forex

آیا اقتصاد ناحیه یورو با رکود تورمی درگیر می شود؟

یکشنبه 8 حوت 1400
روز جمعه نوسانات بازارهای مالی کاهش یافت و آرامش نسبی بر بازار حاکم شد. هفته گذشته بحران اوکراین باعث تشدید جریانات ریسک گریزی و افزایش تقاضا برای دارایی‌های امنی مثل دالر آمریکا شد. جفت ارز EURUSD هم درگیر همین جریانات ریسکی بود و تا پایین‌ترین سطوح از ماه جون سال ۲۰۲۰ سقوط کرد.

بحران اوکراین بر GDP ناحیه یورو صدمه خواهد زد

هر چند که نوسانات کوتاه‌مدت و شدید بازار به خاطر بحران اوکراین قابل درک است، اما دیدگاه مقامات بانک مرکزی اروپا نشان می‌دهد که پیامدهای اقتصادی جنگ روسیه و اوکراین برای ناحیه یورو بلندمدت خواهد بود. Lane از مقامات بانک مرکزی اروپا نگران اثرات منفی جنگ بر اقتصاد ناحیه یورو است. او پیش‌بینی کرده که رشد اقتصادی ناحیه یورو کاهش خواهد یافت. در این میان رشد سریع تورم هم باعث خواهد شد تا اقتصاد ناحیه یورو با رکود تورمی درگیر شود. از دید بنیادی این به ضرر یورو است.
اقتصاد ناحیه یورو بیشتر از اقتصاد آمریکا در معرض ریسک‌های ناشی از بحران اوکراین قرار دارد. کشورهای اروپایی متکی به کالاهای اساسی روسیه و اوکراین مثل نفت خام و محصولات کشاورزی هستند. به همین دلیل پیش‌بینی می‌شود که دالر آمریکا عملکرد بهتری نسبت به یورو داشته باشد و در روزها و هفته‌های آینده هم شاهد تضعیف بیشتر یورو در بازار فارکس باشیم.
در هفته پیش رو شاخص‌های اقتصادی نسبتاً مهمی از ناحیه یورو و آمریکا منتشر خواهند شد. اما از آنجایی که بازار به بحران اوکراین تمرکز کرده، انتظار می‌رود که واکنش EURUSD به داده‌های اقتصادی هم محدود باشد. فدرال رزرو و بانک مرکزی اروپا با چالش‌های جدی مواجه هستند. شاید هر دو بانک مرکزی بزرگ دنیا به دلیل ریسک‌های اقتصادی کمتر از گذشته به سیاست‌های انقباضی متمایل باشند. همان‌طور که در بالا هم گفته شد، اقتصاد ناحیه یورو در معرض ریسک‌های جدی‌تری قرار دارد. به همین دلیل شرایط بیشتر به ضرر یورو است تا دالر آمریکا.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *