afghanistan-forex

آیا بازگشت صعودی برای EURUSD در راه است؟

یکشنبه 18 ثور 1401
اوایل روز جمعه، دو تن از اعضای بانک مرکزی اروپا از تمایل خود به افزایش نرخ بهره در آینده نزدیک حرف زدند. اما بانک مرکزی اروپا چقدر با افزایش نرخ بهره فاصله دارد؟ آیا بانک مرکزی اروپا از یورو حمایت می‌کند؟

مقامات بانک مرکزی اروپا نگران نرخ بهره و تضعیف ارزش یورو هستند!

رئیس بانک مرکزی آلمان از طرفداران سر سخت سیاست‌های انقباضی است. او گفته که انتظار رکود اقتصادی در ناحیه یورو را ندارد و بایستی بانک مرکزی اروپا خیلی زود سیاست‌های انقباضی مثل افزایش نرخ بهره را شروع کند.

رئیس بانک مرکزی فرانسه هم نگران سقوط ارزش یورو و اثرات تورمی آن است. او گفته که انتظارات تورمی از هدف تورمی ۲ درصد فاصله گرفته‌اند و سقوط ارزش یورو هم سیاست ثبات قیمتی ناحیه یورو را تهدید می‌کند. او بر این باور است که نرخ بهره خنثی ناحیه یورو بین ۱ تا ۲ درصد است، اما هشدار داده که نرخ بهره حقیقی برای مدتی منفی خواهد بود.

چقدر به جهش‌های صعودی EURUSD می‌توان اعتماد کرد؟

پیش‌بینی می‌شود که رشد ارزش یورو در بازار فارکس موقتی باشد. به خصوص که فدرال رزرو و سایر بانک‌های مرکزی بزرگ دنیا مراحل افزایش نرخ بهره را شروع کرده‌اند. در این میان تنها بانک مرکزی انگلیس است که نرخ بهره را افزایش داده، در حالی که تمایلی به انجام چنین کاری نداشته است. این یعنی شاید بانک مرکزی انگلیس مراحل افزایش نرخ بهره را به تعویق بیندازد.

در این میان بانک مرکزی اروپا تمایلی به افزایش نرخ بهره در آینده نزدیک ندارد. آن‌ها می‌خواهند ابتدا برنامه خرید دارایی خود را که در ماه جون به پایان می‌رسد، تمام کنند و بعد از آن به افزایش نرخ بهره فکر کنند. این یعنی اولین زمان برای افزایش نرخ بهره ناحیه یورو، نشست ماه جنوری بانک مرکزی اروپاست.

از امروز تا نشست ماه جنوری بانک مرکزی اروپا زمان زیادی باقی مانده است. در این مدت فدرال رزرو آمریکا دوباره در نشست ماه جون نرخ بهره را به اندازه ۰٫۵۰ درصد افزایش خواهد داد. داده‌های اشتغال آمریکا هم از پیش‌بینی‌ها بهتر بوده‌اند و از افزایش نرخ بهره حمایت می‌کنند.

آیا داده‌های تورمی آمریکا از EURUSD حمایت می‌کنند؟

در هفته پیش رو شاخص ZEW ناحیه یورو منتشر خواهد شد و در ادامه هم شاخص تورم و ارزیابی انتظارات و تمایلات مصرف‌کنندگان آمریکا را در پیش داریم. اگر رشد سریع تورم آمریکا متوقف شده باشد، جفت ارز EURUSD بازگشت صعودی قوی را به نمایش خواهد گذاشت. اما اگر رشد سریع تورم ادامه داشته باشد، به این معنی است که فدرال رزرو آمریکا باید به افزایش نرخ بهره ادامه دهد و این به نفع دلار آمریکا و به ضرر EURUSD خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *