afghanistan-forex

آیا بازگشت صعودی EURUSD ادامه می یابد؟
یکشنبه 19 جدی 1400
جفت ارز EURUSD در تلاش است تا بخشی از افت‌های اخیر را جبران کند. اخیراً گزارش NFP آمریکا ضعیف بوده و واگرایی سیاست‌های پولی بانک مرکزی اروپا و فدرال رزرو هم ادامه دارد.
بعد از رشد ضعیف ۱۹۹ هزار واحدی شاخص اشتغال آمریکا (NFP) به نظر می‌رسد که بازگشت صعودی و اصلاحی در EURUSD به راه افتاده است. رشد ضعیف اشتغال آمریکا شک و تردیدها نسبت به افزایش زودهنگام نرخ بهره فدرال رزرو را تشدید کرده است. در این میان شیوع کرونای اومیکرون هم می‌تواند زمان افزایش نرخ‌های بهره فدرال رزرو را به تعویق بیندازد.
بانک مرکزی اروپا هم با مشکلات مشابهی مواجه است. آمار مبتلایان به کرونای اومیکرون افزایش یافته و در عین حال رشد ادامه‌دار تورم ناحیه یورو هم شاید مقامات بانک مرکزی اروپا را تحت فشار قرار دهد تا استراتژی برای خروج از سیاست‌های انبساطی پولی تعریف کنند. بایستی دید که آیا بانک مرکزی اروپا در نشست ماه فوریه تغییری در چشم‌انداز سیاست‌های پولی اعمال خواهد کرد یا خیر؟ شاخص خالص بهای مصرف‌کننده ناحیه یورو برای دومین ماه متوالی رشد ۲٫۶ درصدی را ثبت کرده است، این بالاترین نرخ رشد تورم ناحیه یورو از سال ۱۹۹۷ است.
در هفته پیش رو داده‌های تورمی آمریکا هم منتشر خواهند شد. شاخص بهای مصرف‌کننده یا CPI به احتمال زیاد از ۶٫۸ درصد دور قبل به ۷٫۱ درصد افزایش یافته است. اگر این نرخ تائید شود، بالاترین نرخ رشد تورم از سال ۱۹۸۲ تا به امروز خواهد بود. رشد سریع تورم به معنی افزایش زودهنگام نرخ بهره فدرال رزرو خواهد بود و در نتیجه دالر آمریکا تقویت خواهد شد.
از دید بنیادی، روند EURUSD در روزهای آینده هم خنثی خواهد بود. اما اگر داده‌های اقتصادی آمریکا ضعیف باشند و یا انتظارات نرخ بهره‌ای سرمایه‌گذاران یورو تقویت شود، جفت ارز EURUSD به بازگشت صعودی خود ادامه خواهد داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *