afghanistan-forex

آیا بانک مرکزی انگلستان نرخ بهره را افزایش می دهد؟

یکشنبه 10 دلو 1400

از اواسط ماه جنوری شاهد سقوط سریع پوند انگلیس در برابر ددالر آمریکا بوده‌ایم. نشست هفته گذشته فدرال رزرو آمریکا هم فشارهای فروش در GBPUSD را تشدید کرده است. فدرال رزرو آمریکا به افزایش نرخ بهره در آینده نزدیک اشاره کرده است. این در حالی است که انگلستان هم مثل سایر کشورهای دنیا با فشارهای تورمی مواجه است و اگر تنش‌های روسیه و اوکراین هم تشدید شوند، شرایط برای خریداران پوند انگلیس سخت خواهد شد.

نشست تعیین نرخ بهره بانک مرکزی انگلستان

در هفته پیش رو نشست تعیین نرخ بهره بانک مرکزی انگلستان برگزار خواهد شد. از دید بازار شانس افزایش ۰٫۲۵ درصدی نرخ بهره به ۹۱٫۴۶ درصد رسیده است. این افزایش باعث خواهد شد تا نرخ بهره انگلستان به ۰٫۵ درصد برسد. فشارهای تورمی انگلستان به دلیل کمبود نیروی کار، اختلال در زنجیره تأمین و افزایش قیمت انرژی تشدید شده‌اند. بانک مرکزی انگلستان هم تحت فشار است تا با رشد سریع تورم مقابله کند، اما مقابله با رشد سریع تورم باعث کاهش رشد اقتصادی خواهد شد.
بانک مرکزی انگلستان اشاره کرده بود که به زودی سیاست‌های انقباضی را شروع خواهد کرد. سیاست‌های انقباضی بانک مرکزی انگلستان می‌تواند با کاهش حجم خرید اوراق قرضه ادامه یابد. اگر بانک مرکزی انگلستان از خرید مجدد اوراق قرضه در زمان سررسید خودداری کند، اقتصاد و بازار انگلستان هم خود را با شرایط سیاست‌های انقباضی (کمبود نقدینگی در اقتصاد) وفق خواهند داد. همچنین بایستی توجه داشت که مشکلات سیاسی نخست‌وزیر انگلستان هم تقریباً از بین رفته است. ظاهراً پلیس انگلستان در گزارش Sue Gray مداخله کرده است. این یعنی نویزهای سیاسی از سر راه بازار برداشته شده‌اند و بازار و بانک مرکزی می‌توانند با خیال آسوده به مسائل اقتصادی تمرکز کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *