afghanistan-forex

آیا بانک مرکزی انگلیس خریداران پوند را ناامید می کند؟

یکشنبه 22 جوزا 1401
در هفته پیش رو تقویم اقتصادی فارکس شلوغ است و معامله گران روزهای پر کاری در پیش رو دارند.

داده‌های اقتصادی آمریکا اهمیت بیشتری دارند!

شاخص‌های اقتصادی مهمی از آمریکا منتشر خواهند شد و مثل داده‌های تورمی اخیر آمریکا که همه بازار را شوکه کردند، این بار هم تمرکز اصلی معامله گران به داده‌های اقتصادی آمریکا خواهد بود. در میان فعالین بازار ضرب‌المثلی وجود دارد که اگر اقتصاد آمریکا سرما بخورد، بقیه دنیا عطسه خواهند کرد! این گفته اهمیت شاخص‌های اقتصادی آمریکا را مشخص می‌کند!

نرخ بهره به جای تورم، بخش تقاضا را کوچک می‌کند!

روز جمعه داده‌های تورمی آمریکا منتشر شدند. نرخ رشد تورم آمریکا بیشتر از پیش‌بینی بازار بود. این در حالی است که شاخص ارزیابی تمایلات و انتظارات مصرف‌کنندگان آمریکا سقوط کرده بود!

داده‌های تورمی آمریکا نه تنها زنگ خطری برای فدرال رزرو بود، بلکه هشداری برای سایر بانک‌های مرکزی هم است. افزایش سریع نرخ بهره نتوانسته از رشد سریع تورم جلوگیری کند و تنها بر انتظارات و تمایلات مصرف‌کنندگان (بخش تقاضا) آسیب وارد کرده است.

تقویم اقتصادی انگلیس

در هفته پیش رو شاخص‌های اقتصادی مهمی از انگلیس منتشر خواهد شد. پیش‌بینی می‌شود که شاخص GDP انگلیس در ماه آپریل با سرعت نسبتاً کمتری رشد کرده باشد. در عین حال داده‌های اشتغال انگلیس هم منتشر خواهند شد و انتظار می‌رود که رشد اشتغال انگلیس هم به ۱۰۶ هزار واحد رسیده باشد و نرخ بیکاری هم به ۳٫۶ درصد کاهش یافته باشد. بهبود وضعیت بازار کار انگلیس خبر خوبی برای بانک مرکزی انگلیس خواهد بود.

نشست بانک مرکزی انگلیس

اما مهم‌ترین رویداد اقتصادی برای معامله گران GBPUSD، نشست بانک مرکزی انگلیس است. انتظار می‌رود که بانک مرکزی انگلیس نرخ بهره را ۰٫۲۵ درصد بالا ببرد. از آنجایی که رقبای بانک مرکزی انگلیس نرخ بهره را با سرعت ۰٫۵۰ درصد در هر نشست بالا می‌برند، افزایش ۰٫۲۵ درصدی نرخ بهره باعث ناامیدی خریداران پوند انگلیس خواهد شد.

این ناامیدی می‌تواند باعث تضعیف ارزش پوند انگلیس در برابر دالر آمریکا و حتی یورو شود. تفاوت نرخ بهره انتظاری برای پوند انگلیس و دالر آمریکا هم به ضرر پوند است. معامله گران دالر آمریکا انتظار افزایش ۲٫۲۵ درصدی نرخ بهره آمریکا را دارند، در حالی که معامله گران پوند انگلیس انتظار ۱٫۷۰ درصد افزایش نرخ بهره در سال ۲۰۲۲ را دارند. این تفاوت نرخ بهره باعث تضعیف بیشتر GBPUSD خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *