afghanistan-forex

آیا روند نزولی و بلند مدت EURUSD احیا شده است؟
یکشنبه ۱۶ عقرب – ۷ نوامبر

نیمه اول معاملات هفته گذشته شاهد تقویت ارزش یورو در برابر دالر آمریکا بودیم، اما از روز پنجشنبه جهت نوسانات EURUSD تغییر کرد و در حال حاضر به نظر می‌رسد که روند نزولی و بلندمدت یورو دوباره احیا شده است.
مثل همیشه انتظارات نرخ بهره‌ای محرک اصلی بازار فارکس هستند. لحن متمایل به سیاست‌های انبساطی پولی رئیس بانک مرکزی اروپا در نشست تعیین نرخ بهره از سوی بازار نادیده گرفته شده بود. اما هفته گذشته وقتی بانک‌های مرکزی انگلستان و آمریکا اعلام کردند که فعلاً زمان برای افزایش نرخ بهره مناسب نیست، انتظارات نرخ بهره‌ای بازار هم تضعیف شد. یعنی معامله گران دیگر مثل گذشته انتظار افزایش نرخ بهره را ندارند.
رئیس فدرال رزرو آمریکا تأکید کرده که بعد از پایان برنامه خرید اوراق قرضه، بلافاصله مراحل افزایش نرخ بهره شروع نخواهد شد. بعد از آن بانک مرکزی انگلستان هم بر خلاف پیش‌بینی بازار، نرخ بهره را افزایش نداد. هنوز هم بانک‌های مرکزی بر این باورند که رشد سریع تورم ادامه خواهد یافت، اما از سال آینده روند تورم تغییر خواهد کرد و رشد تورم پایین خواهد آمد. به همین دلیل نیازی به افزایش نرخ بهره برای مقابله با فشارهای تورمی نیست.
هفته گذشته رئیس بانک مرکزی اروپا دوباره تأکید کرد که بانک فاصله زیادی با افزایش نرخ بهره دارد. بانک مرکزی اروپا نمی‌خواهد در سال آینده نرخ بهره را افزایش دهد، چون‌که از دید بانک مرکزی اروپا، نرخ رشد تورم همچنان پایین است. علت اصلی سقوط ارزش یورو هم همین است. نرخ بازدهی اوراق قرضه ۱۰ ساله آلمان در زمان نوشتن این گزارش منفی ۰٫۲۲۵۵ درصد است. این در حالی است که نرخ بازدهی اوراق قرضه ۱۰ ساله انگلستان مثبت ۰٫۹۴۳ درصد و نرخ بازدهی اوراق خزانه‌داری ۱۰ ساله آمریکا مثبت ۱٫۵۳۱ درصد است. تفاوت نرخ بازدهی اوراق به ضرر یورو است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *