afghanistan-forex

آیا سقوط ارزش دالر استرالیا ادامه می یابد؟

یکشنبه 10 دلو 1400

بازار فارکس – داده های فصلی تورم استرالیا
فشارهای فروش در دارایی‌های ریسکی تشدید شده‌اند. دالر استرالیا هم به عنوان یک دارایی ریسکی سقوط کرده است. شرایط بنیادی هم به نفع دالر استرالیا نیست.

داده‌های تورمی استرالیا چقدر بر دیدگاه‌های بانک مرکزی تأثیر دارند؟

هفته گذشته دالر استرالیا بعد از انتشار شاخص‌های PMI تضعیف شد. شاخص PMI ترکیبی استرالیا نسبت به ماه گذشته از ۵۴٫۹ واحد به ۴۵٫۳ واحد سقوط کرده است. روز سه‌شنبه هم داده‌های تورمی منتشر شدند، شاخص خالص تورم استرالیا بیشتر از پیش‌بینی‌ها رشد کرده بود.
در هفته پیش رو نشست تعیین نرخ بهره بانک رزرو استرالیا برگزار خواهد شد. خود نرخ رشد تورم برای بانک مرکزی اهمیتی ندارد، اما سرعت رشد تورم می‌تواند نگران کننده باشد. هدف تورمی بانک رزرو استرالیا محدوده ۲ تا ۳ درصدی است. هر چند که رشد تورم استرالیا بیشتر از این مقدار است، اما سرعت تغییرات تورم خالص بسیار بالاتر از آن است. بانک رزرو استرالیا هم بیشتر به شاخص تورم خالص تمرکز می‌کند. شاخص خالص تورم استرالیا که با نام Trimmed Mean CPI مشهور است، نوسان و نویز کمتری دارد و تصویر بهتری از فشارهای تورمی را به نمایش می‌گذارد.
اثرات اومیکرون در انتهای سال ۲۰۲۱ و ابتدای سال ۲۰۲۲ شاید فشارهای تورمی را تضعیف کرده باشد. اما قدرت تقاضای عمومی اقتصاد استرالیا می‌تواند بانک مرکزی را وادار کند تا واکنشی از خود نشان دهد. بانک مرکزی استرالیا قبلاً اعلام کرده بود که برنامه خرید دارایی خود را مورد بازنگری قرار خواهد داد و داده‌های تورمی اخیر می‌توانند بهانه لازم برای این کار را به بانک مرکزی بدهند. در واقع هر چند که احتمال افزایش نرخ بهره در نشست هفته پیش رو پایین است و از دید بازار هم نرخ بهره تا نشست ماه ژوئن افزایش نخواهد یافت، اما انتظارات نرخ بهره‌ای بازار تقویت شده و از دید بازار شانس افزایش نرخ بهره در ماه مه به ۶۰ درصد رسیده است. شاید بانک مرکزی زمان‌بندی خروج از برنامه خرید اوراق را منتشر کند.

آیا رشد قیمت‌ها در بازار کامودیتی از دالر استرالیا حمایت خواهد کرد؟

در بازار کالا، قیمت کالاهایی مثل سنگ‌آهن، انرژی، آلومینیوم، گندم، طلا، مس و چند کالای صادراتی دیگر استرالیا با رشد قیمت مواجه شده‌اند. اما زمانی که دالر آمریکا در بازار تقویت می‌شود، رشد قیمت کالاهای اساسی هم تأثیری بر دالر استرالیا و جفت ارز AUDUSD نخواهد گذاشت.

معامله گران دالر استرالیا به جریانات ریسکی و نوسانات شاخص دالر توجه کنند!

هفته گذشته فدرال رزرو آمریکا بیش از انتظارات بازار متمایل به سیاست‌های انقباضی پولی ظاهر شد. حتی رئیس فدرال رزرو آمریکا به احتمال افزایش نرخ بهره در تمامی نشست‌های سال ۲۰۲۲ هم اشاره کرد. افزایش نرخ‌های بهره آمریکا از نشست ماه مارس شروع خواهند شد. چشم‌انداز سیاست‌های پولی فدرال رزرو آمریکا باعث بالا آمدن نرخ بازدهی حقیقی آمریکا شده و در عین حال فشار های فروش را در بازارهای سهام تشدید کرده است. این اتفاق باعث به راه افتادن جریانات ریسک گریزی در بازار شده است. هر چند که تفاوت بازدهی اوراق قرضه استرالیا و آمریکا به نفع AUD در حال تغییر است، اما هر گونه جریانات ریسک گریزی قوی در بازار می‌تواند تقاضا برای دالر استرالیا را پایین بیاورد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *