afghanistan-forex

آیا سقوط پوند انگلیس ادامه می یابد؟

یکشنبه 4 ثور 1401
پوند انگلیس معاملات هفته گذشته را با سقوط شدیدی در برابر دالر آمریکا به پایان رساند! داده‌های ضعیف اقتصادی انگلیس، رشد نرخ بازدهی اوراق خزانه‌داری آمریکا و جریانات ریسک گریزی در سقوط پوند انگلیس نقش داشتند.

پوند انگلیس در اواخر جلسه معاملاتی روز جمعه ۱٫۴۴ درصد سقوط کرد و به ۱٫۲۸۴۰ دالر رسید. این پایین‌ترین سطح (ارزان‌ترین نرخ) GBPUSD از ماه سپتامبر ۲۰۲۰ تا به امروز است.

شاخص‌های اقتصادی انگلیس نگران کننده‌اند!
روز جمعه شاخص خرده‌فروشی و داده‌های اقتصادی بخش تولید و خدمات انگلیس منتشر شدند، که خیلی ضعیف‌تر از پیش‌بینی‌ها بودند. این یعنی روند بهبود اقتصادی انگلیس تضعیف شده و اقتصاد انگلیس فصل دوم سال را ضعیف‌تر از قبل شروع کرده است.

افت فعالیت‌های اقتصادی به سرعت ادامه دارد و این یعنی بانک مرکزی انگلیس مجبور است کمتر از گذشته به سمت سیاست‌های انقباضی متمایل شود. به عبارت دیگر، بانک مرکزی انگلیس نمی‌تواند مثل فدرال رزرو آمریکا نرخ بهره را بالا ببرد. به همین دلیل پوند در برابر دالر آمریکا سقوط کرده است.

بانک مرکزی انگلیس از فدرال رزرو عقب ماند!
در حالی که داده‌های اقتصادی انگلیس انتظارات نرخ بهره‌ای معامله گران پوند را تضعیف کرده، آمریکا برای افزایش نیم درصدی نرخ بهره در ماه‌های آینده آماده می‌شود. شرایط به نفع پوند نیست و دلیلی هم برای خوش‌بینی وجود ندارد.

احتمال رکود اقتصادی انگلیس در فصل دوم سال ۲۰۲۲ جدی است. در چنین شرایطی بانک مرکزی انگلیس نمی‌تواند نرخ‌های بهره را بالا ببرد. علاوه بر این باید به جریانات ریسک گریزی هم توجه کرد. سقوط شاخص‌های سهام باعث تشدید فشارهای فروش در دارایی‌های ریسکی مثل پوند خواهد شد و تقاضا برای دارایی‌های امن مثل دالر آمریکا را تقویت خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *