afghanistan-forex

آیا شاخص های اشتغال آمریکا از دالر حمایت خواهند کرد؟

یکشنبه 6 سنبله 1401
هفته گذشته دالر آمریکا در برابر رقبا تقویت شد. رالی صعودی دالر آمریکا که از ابتدای ماه اوت شروع شده، ادامه دارد. در ماه‌های جون و جولای بازار انتظار داشت که فدرال رزرو آمریکا مسیر نرخ‌های بهره را در یک سال آینده تغییر دهد. اما از وقتی‌که بازار از این پیش‌بینی عقب نشینی کرده، دالر هم تقویت شده است.

خبری از کاهش نرخ بهره در سال آینده نیست!

هفته گذشته رئیس فدرال رزرو آمریکا از ادامه افزایش نرخ‌های بهره حرف زد و پیش‌بینی‌ها از کاهش نرخ بهره در سال ۲۰۲۳ را باطل کرد. رئیس فدرال رزرو آمریکا دیدگاه سایر مقامات فدرال رزرو را تائید کرده و گفته که خانوارها از افزایش نرخ بهره آسیب خواهند دید. با این حال ظاهراً فدرال رزرو به این نتیجه رسیده که برای کنترل تورم باید سمت تقاضای اقتصاد را منقبض کند.

سیاست‌های انقباضی فدرال رزرو تقاضا برای دارایی‌های نقد مثل دالر را تقویت خواهد کرد!

بعد از گردهمایی جکسون هول و سخنرانی رئیس فدرال رزرو آمریکا، انتظارات نرخ بهره‌ای تقویت شدند. همچنین بایستی توجه داشت که علاوه بر افزایش نرخ بهره، فدرال رزرو با فروش اوراق خزانه‌داری که نزد خود نگهداری می‌کند، نقدینگی را از سیستم مالی آمریکا جمع خواهد کرد. کاهش گردش نقدینگی به نفع دالر آمریکا و به ضرر دارایی‌های ریسکی تمام خواهد شد.

بازار منتظر گزارش اشتغال آمریکاست

این هفته همه نگاه‌ها به داده‌های اشتغال آمریکا خواهد بود. گزارش NFP آمریکا شاید نشانگر رشد ۳۰۰ هزار واحدی اشتغال باشد. همچنین به احتمال زیاد نرخ بیکاری در ۳٫۵ درصد باقی مانده است. پیش‌بینی می‌شود که نرخ رشد سالانه دستمزدها هم در ۵٫۲ درصد باقی مانده باشد. ادامه رشد خوب بازار کار آمریکا از افزایش نرخ بهره فدرال رزرو حمایت خواهد کرد.

هفته گذشته داده‌های PCE از رشد مخارج و درآمد شخصی افراد حکایت داشتند. ادامه رشد دستمزد و درآمد باعث افزایش تقاضا و تشدید فشارهای تورمی خواهد شد. در شرایط فعلی تورم به ضرر دارایی‌های ریسکی و به نفع دالر آمریکا تمام می‌شود!

از دید تحلیلگران، شانس وقوع رکود اقتصادی آمریکا تشدید شده است. ادامه افزایش نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا و تضعیف انتظارات تورمی باعث می‌شود تا نرخ بهره فدرال رزرو به مرور زمان بیشتر از نرخ تورم باشد. این یعنی واقعاً سیاست‌های پولی فدرال رزرو آمریکا در حال تأثیرگذاری روی تورم هستند. هزینه این موفقیت به احتمال زیاد رکود اقتصادی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *