afghanistan-forex

ادامه رالی صعودی EURUSD به دو عامل بنیادی و کلیدی بستگی دارد!

یکشنبه 17 دلو 1400

هفته گذشته شاهد جهش صعودی قوی در جفت ارز EURUSD بودیم. لحن رئیس بانک مرکزی اروپا تغییر کرده است. رئیس بانک مرکزی اروپا ریسک فشارهای تورمی را پذیرفته و به همین دلیل یورو در برابر دالر آمریکا تقویت شده است.

انتظارات نرخ بهره‌ای بازار به نفع یورو در حال تغییر است!

پیش‌بینی قبلی بازار این بود که نرخ بهره ناحیه یورو در سال ۲۰۲۲ افزایش نخواهد یافت، اما بعد از تغییر لحن رئیس بانک مرکزی اروپا، انتظارات نرخ بهره‌ای معامله گران یورو هم تقویت شده است. از دید بازار، به احتمال زیاد نرخ بهره ناحیه یورو در سال ۲۰۲۲ دو بار افزایش خواهد یافت. شاید بازار در برآورد نرخ‌های بهره کمی زیاده‌روی کرده باشد. معمولاً وقتی بازار در برآوردهای خود زیاده‌روی می‌کند و در نهایت با واقعیت مواجه می‌شود، ناامید می‌شود و همین ناامیدی می‌تواند در آینده به ضرر یورو تمام شود.
روز جمعه داده‌های قوی اشتغال آمریکا باعث تقویت ارزش دلار شدند. رشد خوب بازار کار آمریکا از سیاست افزایش نرخ بهره فدرال رزرو حمایت می‌کند. در این میان تفاوت بازدهی اوراق قرضه ۵ ساله و ۱۰ ساله ناحیه یورو هم کاهش یافته است. کاهش فاصله نرخ بازدهی اوراق ۵ و ۱۰ ساله به این معنی است که از دید بازار اوراق قرضه، به احتمال زیاد نرخ بهره ناحیه یورو در آینده نزدیک افزایش خواهد یافت و در عین حال رشد اقتصادی ضعیفی هم در پیش رو است.

جریانات ریسکی و داده‌های تورمی محرک بعدی EURUSD

معامله گران یورو بایستی به تنش‌های روسیه و اوکراین هم توجه کنند. در صورتی که تنش‌ها در منطقه تشدید شوند، تقاضا برای دارایی‌های امن مثل دالر آمریکا می‌تواند بر جفت ارز EURUSD آسیب وارد کند. در هفته پیش رو، تقویم اقتصادی فارکس گزارش مهمی در بر ندارد و تنها تمرکز بازار به داده‌های تورمی آمریکا خواهد بود. اگر نرخ رشد تورم آمریکا اندکی ضعیف‌ تر از پیش‌بینی‌ها باشد، خریداران دالر آمریکا در وضعیت بدی قرار خواهند گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *