afghanistan-forex

ارزیابی هفتگی سایت کیتکو: آیا داده های اشتغال آمریکا سنتیمنت نزولی بازار طلا را تقویت خواهند کرد؟
یکشنبه 10 دلو 1400
ارزیابی هفتگی بازار – سنتیمنت بازار در میان فعالین حرفه ای نزولی شده است! سنتیمنت صعودی در عرض یک هفته از ۸۹ درصد به ۲۹ درصد سقوط کرده است!
هفته گذشته نشست تعیین نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا باعث سقوط قیمت اونس طلای جهانی شد. فدرال رزرو می‌خواهد نرخ‌های بهره را در آینده نزدیک افزایش دهد و همین مسئله باعث ورود فروشندگان به بازار شده است. طلا بدترین سقوط خود از اواسط ماه نوامبر تا به امروز را تجربه کرده است.
چرا قیمت اونس طلای جهانی سقوط کرد؟
طبق ارزیابی سایت کیتکو (Kitco News)، سنتیمنت بازار در میان فعالین حرفه‌ای به نزولی تغییر کرده است. طلا تقریباً ۳ درصد در معاملات هفته گذشته سقوط کرده است. فدرال رزرو برای افزایش نرخ بهره در ماه مارچ آماده می‌شود. در همین حال رئیس فدرال رزرو آمریکا به طور غیر مستقیم اشاره کرده که برای مقابله با فشارهای تورمی، سیاست‌های انقباضی را با سرعت بیشتری اعمال خواهد کرد. پاول به عنوان رئیس فدرال رزرو گفته: “امکان برای افزایش بیشتر نرخ بهره، بدون آسیب زدن به بازار کار وجود دارد.”
از دید بازار، فدرال رزرو آمریکا در سال ۲۰۲۲ پنج بار و هر بار ۰٫۲۵ درصد نرخ بهره را افزایش خواهد داد. به همین دلیل قیمت اونس طلای جهانی سقوط کرده است. پیش‌بینی قبل از نشست فدرال رزرو، ۳ تا ۴ مرحله افزایش نرخ بهره بود. با این وجود برخی از تحلیلگران بر این باورند که هم فدرال رزرو و هم بازار در انتظارات و پیش‌بینی‌های خود زیاده‌روی کرده‌اند.
سنتیمنت صعودی در میان فعالین حرفه‌ای و سرمایه‌گذاران خرد تضعیف شده است!
این هفته ۱۴ فعال حرفه‌ای (Wall Street) در ارزیابی هفتگی سایت کیتکو شرکت کرده‌اند. در این میان ۲۹ درصد پیش‌بینی کرده‌اند که روند اونس طلای جهانی در هفته پیش رو صعودی خواهد بود. ۵۰ درصد پیش‌بینی می‌کنند که روند بازار نزولی خواهد بود. ۲۱ درصد دیگر هم انتظار بازار بدون روند را دارند. در این میان ۴۹۵ سرمایه‌گذار خرد (Main Street) هم در نظرسنجی آنلاین شرکت کرده‌اند. ۵۵ درصد طرفدار روند صعودی، ۳۲ درصد طرفدار روند نزولی و ۱۴ درصد هم طرفدار بازار بدون روند بودند. در حالی که سرمایه‌گذاران خرد نسبت به روند صعودی اونس طلای جهانی خوش‌بین هستند، اما بایستی توجه داشت که تعداد شرکت‌کنندگان در نظرسنجی آنلاین به پایین‌ترین مقدار از ماه سپتامبر سقوط کرده است.
طبق دیدگاه تحلیلگران، قیمت اونس طلای جهانی می‌تواند تا نزدیکی ۱۷۵۰ دالر سقوط کند، با این حال بایستی توجه داشت که بازار طلا در وضعیت اشباع فروش قرار دارد. یعنی به احتمال زیاد در آینده نزدیک شاهد جهش صعودی در بازار خواهیم بود.
دیدگاه فعالین حرفه‌ای بازار
آدریان دی (Adrian Day) رئیس شرکت مدیریت سرمایه
این فعال حرفه‌ای معتقد است که روند میان‌مدت اونس طلای جهانی خنثی و بدون روند خواهد بود، اما در نهایت قیمت اونس طلای جهانی افزایش خواهد یافت و بخشی از افت های اخیر را جبران خواهد کرد. “از دید بنیادی، در نقطه‌ای از زمان، فدرال رزرو مجبور خواهد شد تا از مبارزه با تورم دست بردارد. در آن زمان طلا دقیقاً همان رفتاری را نشان خواهد داد که در ۲۰ سال گذشته نشان داده است. فدرال رزرو با اولین نشانه‌های سقوط در بازارهای سهام و کار از سیاست‌های انقباضی (افزایش نرخ بهره) دست بر نخواهد داشت، اما وقتی‌که فدرال رزرو مجبور شود بین رشد ضعیف اقتصادی و سقوط بازارها در یک‌سو و رشد تورم و دالر آمریکا در یک سوی دیگر یکی را انتخاب کند، قطعاً از مقابله با تورم عقب‌نشینی خواهد کرد.”
کولین سیزینسکی (Colin Cieszynski) استراتژیست ارشد بازار در SIA Wealth Management
این فعال حرفه‌ای معتقد است که قیمت اونس طلای جهانی در میان‌مدت روند نزولی خواهد داشت، به خصوص که در جمعه آینده داده‌های اشتغال آمریکا منتشر خواهند شد و به احتمال زیاد شاهد رشد سریع دستمزدها خواهیم بود. رشد سریع دستمزدها می‌تواند فشارهای تورمی را تشدید کند و شرایط را برای اجرای سریع سیاست‌های انقباضی پولی فراهم کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *