afghanistan-forex

ارزیابی هفتگی سایت کیتکو: آیا روند کوتاه مدت اونس طلا به صعودی تغییر کرده است؟

یکشنبه 18 ثور 1401
هفته گذشته بازار اونس طلا برای سومین هفته در محدوده منفی به کار خود پایان داد. با این حال، سنتیمنت بازار در میان فعالین حرفه‌ای و سرمایه‌گذاران خرد بهبود یافته است. شاید دلیل این خوش‌بینی، مشخص شدن سیاست‌های پولی فدرال رزرو برای فصل تابستان بوده است.

بعد از نشست فدرال رزرو، بازار به آینده خوش‌بین شده است!

طبق ارزیابی هفتگی کیتکو (Kitco News)، خوش‌بینی سرمایه‌گذاران خرد به افزایش قیمت اونس طلا به طور قابل‌توجهی افزایش یافته است. هفته گذشته فدرال رزرو آمریکا نرخ بهره را نیم درصد افزایش داد. پیش از نشست فدرال رزرو آمریکا، میزان خوش‌بینی سرمایه‌گذاران خرد به افزایش قیمت اونس طلا به پایین‌ترین سطح در هشت ماه اخیر رسیده بود!

آیا انتظارات نرخ بهره‌ای بیش از این تقویت نخواهند شد؟

هر چند که تقویت ارزش دالر آمریکا و رشد نرخ بازدهی اوراق قرضه چالش جدی برای صعود اونس طلا محسوب می‌شوند، اما بسیاری از تحلیلگران بر این باورند که بازار با تغییر روند مواجه خواهد شد.

فدرال رزرو آمریکا به دنبال افزایش نیم درصدی نرخ بهره در دو نشست بعدی است. بازار هم برای چنین افزایشی آماده است. اما رئیس فدرال رزرو گفته که افزایش ۰٫۷۵ درصدی نرخ بهره در دستور کار نیست! پس انتظارات نرخ بهره‌ای بازار بیش از این نمی‌تواند تقویت شود! این می‌تواند خبر خوبی برای اونس طلا باشد.

نظرسنجی هفتگی سایت کیتکو

این هفته ۱۷ فعال حرفه‌ای در ارزیابی هفتگی سایت کیتکو شرکت کرده‌اند. ۵۳ درصد پیش‌بینی می‌کنند که روند اونس طلا در معاملات هفته پیش رو صعودی خواهد بود. در همین حال، ۳۵ درصد پیش‌بینی می‌کنند که روند بازار نزولی خواهد بود. ۱۲ درصد دیگر هم انتظار بازار رنج یا خنثی را دارند.

در همین حال، ۱۰۴۹ سرمایه‌گذار خرد (Main Street) در نظرسنجی آنلاین شرکت کرده‌اند. ۶۱ درصد طرفدار روند صعودی، ۲۳ درصد طرفدار روند نزولی و ۱۶ درصد هم طرفدار بازار رنج بودند.


ارزیابی هفتگی سایت کیتکو – طرفداران روند صعودی در میان سرمایه گذاران خرد از ۴۹ درصد به ۶۱ درصد افزایش یافته است!

تحلیل بنیادی و تکنیکال فعالین حرفه‌ای بازار

فیلیپ استرایبل (Philip Streible) استراتژیست ارشد بازار در Blue Line Futures

“من فکر می‌کنم که این انقباضی‌ترین سطح سیاست‌های پولی فدرال رزرو آمریکاست. سایر بانک‌های مرکزی هم وارد میدان خواهند شد و سیاست‌های انقباضی را اجرا خواهند کرد.” از نظر او، بانک مرکزی آمریکا دیگر نمی‌تواند انقباضی‌تر از این عمل کند!

“به نظر می‌رسد که دالر آمریکا هم به پیک خود رسیده و بیش از این تقویت نخواهد شد، به خصوص که سایر بانک‌های مرکزی مثل بانک مرکزی جاپان و اروپا دیگر نمی‌توانند رشد سریع تورم را انکار کنند.” اگر سایر بانک‌های مرکزی هم سیاست‌های انقباضی را شروع کنند، با تقویت ارزش ین جاپان و یورو، دالر تضعیف خواهد شد. دالر و اونس طلا رابطه معکوسی با یکدیگر دارند.

آدریان دری (Adrian Day) رئیس شرکت مدیریت سرمایه آدریان دی

این فعال حرفه‌ای انتظار دارد که سیاست‌های پولی باعث افزایش قیمت اونس طلا در میان‌مدت شوند. “وضعیت سیاست‌های پولی هنوز هم مطلوب است. فدرال رزرو به دنبال اجرای سیاست‌های انقباضی است، اما در حقیقت خیلی دیر و خیلی ضعیف سیاست‌های انقباضی را شروع کرده است. این در حالی است که بانک مرکزی اروپا، چین و جاپان هنوز در حال اجرای سیاست‌های انبساطی پولی هستند!”

او در ادامه گفته که حداقل در کوتاه‌مدت تشدید نوسانات بازار سهام از روند صعودی اونس طلا حمایت می‌کند. “معمولاً وقتی بازار سهام سقوط می‌کند، ابتدا قیمت اونس طلا پایین می‌آید. چون‌که سرمایه‌گذاران با فروش اونس طلا، نقدینگی لازم برای خرید ارزان سهام را تهیه می‌کنند. اما بعد از آن، اونس طلا به دارایی امن تبدیل می‌شود و رشد می‌کند!”

کولین سیزینسکی (Colin Cieszynski) استراتژیست ارشد بازار در SIA Wealth Management

این فعال حرفه‌ای هم معتقد است که روند اونس طلا در هفته پیش رو صعودی خواهد بود. او پیش‌بینی می‌کند که شاخص دالر آمریکا از اوج ۲۰ سال پایین بیاید!

“شاخص دالر آمریکا در برابر سایر ارزهای اصلی بیش از حد رشد کرده و شاید اصلاح نزولی در کار باشد. اصلاح نزولی دالر آمریکا می‌تواند فشارهای فروش در بازار اونس طلا را کاهش دهد.”

دارین نیوسام (Darin Newsom) تحلیلگر مستقل بازار

نیوسام بر خلاف سایرین به روند صعودی اونس طلا در میان‌مدت خوش‌بین نیست. از دید نیوسام، دلیلی برای اصلاح نزولی دلار آمریکا وجود ندارد، چون‌که فدرال رزرو آمریکا به افزایش سریع نرخ بهره ادامه می‌دهد.

“وضعیت بازار کار آمریکا خوب است و از رشد اقتصادی این کشور حمایت می‌کند. این یعنی فدرال رزرو دلیلی برای توقف مراحل افزایش نرخ بهره ندارد. ادامه افزایش نرخ بهره هم از رشد دلار آمریکا حمایت خواهد کرد.”

او در ادامه گفته که اونس طلا در وضعیت اشباع فروش قرار گرفته و می‌تواند در میان‌مدت جهش کند. با این حال هنوز دلیلی برای پایان روند نزولی اونس طلا وجود ندارد.

شان لوسک (Sean Lusk) مدیر شرکت Walsh Trading

این فعال حرفه‌ای انتظار ندارد که روند صعودی دلار آمریکا به این زودی‌ها معکوس شود. “در بازار فارکس، تنها داستان اصلی بازار رشد شاخص دالر آمریکاست! اونس طلا در روند نزولی قرار دارد و من فکر نمی‌کنم که روند دالر و اونس طلا به این زودی تغییر کند.”

هر چند که از دید میان‌مدت روند اونس طلا نزولی است، اما لوسک معتقد است که روند بلندمدت اونس طلا صعودی است. با این وجود شاید قیمت اونس طلا به حمایت ۱۸۵۰ دالری برسد.

“بدون شک خرید اونس طلا ایده خوبی است، اما فعلاً باید صبر کرد.”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *