afghanistan-forex

ارزیابی هفتگی سایت کیتکو: اگر مجبور نیستید، معامله نکنید!

یکشنبه 5 جدی 1400 

طبق ارزیابی هفتگی سایت کیتکو (Kitco News)، خوش‌بینی‌ها به روند صعودی اونس طلای جهانی تقویت شده است. به خصوص که قیمت اونس طلای جهانی پیش از تعطیلات کریسمس به بالای ۱۸۰۰ دالر عبور کرده است. با این وجود توصیه فعالین حرفه‌ای بازار این است که اگر مجبور نیستید، در هفته پیش رو معامله نکنید!
اکثر تحلیلگران شرکت کننده در ارزیابی هفتگی کیتکو معتقدند که طلا وارد دوره فصلی می‌شود که معمولاً تقاضا به طور قابل توجهی افزایش می‌یابد. با این حال در طول دو هفته آینده شاهد نوسانات شدید قیمتی در بازار خواهیم بود، چون‌که حجم معاملات به طور چشم‌گیری کاهش خواهد یافت. بسیاری از شرکت‌ها حساب‌های سالانه خود را پیش از تعطیلات سال نو میلادی بسته‌اند. حجم پایین معاملات و تعطیلات سال نو میلادی روی ارزیابی هفتگی سایت کیتکو هم تأثیر گذاشته و افراد کمتری در این نظرسنجی شرکت کرده‌اند.
این هفته ۱۳ فعال حرفه‌ای (Wall Street) در ارزیابی هفتگی شرکت کرده‌اند. تقریباً ۶۹ درصد پیش‌بینی می‌کنند که روند اونس طلای جهانی در معاملات هفته پیش رو صعودی خواهد بود. در همین حال ۱۵ درصد پیش‌بینی می‌کنند که روند بازار نزولی و ۱۵ درصد دیگر هم انتظار بازار بدون روند یا خنثی را دارند. در همین حال ۶۳۸ سرمایه‌گذار خرد (Main Street) هم در نظرسنجی آنلاین شرکت کرده‌اند. ۵۴ درصد طرفدار روند صعودی، ۲۱ درصد طرفدار روند نزولی و ۲۵ درصد هم طرفدار بازار بدون روند یا خنثی بودند.
در حالی شاهد تقویت خوش‌بینی‌ها به آینده قیمت اونس طلای جهانی هستیم که XAUUSD توانسته هفته معاملاتی گذشته را در بالای ۱۸۰۰ دالر به پایان برساند. بسیاری از تحلیلگران معتقدند که روند میان‌مدت طلا صعودی خواهد بود. چون‌که ماه دسامبر و ماه‌های اول سال جدید میلادی با افزایش تقاضای فیزیکی همراه بوده است. علاوه بر عوامل فصلی، تحلیلگران از دید تکنیکال هم به روند صعودی اونس طلای جهانی خوش‌بین هستند. قیمت طلا در بالای ۱۸۰۰ دالر تثبیت شده و اگر مقاومت‌های ۱۸۱۵ و ۱۸۳۵ دالر هم شکسته شوند، چشم‌انداز صعودی و تکنیکال طلا تائید خواهد شد.
فیلیپ استرایبل (Phillip Streible) استراتژیست ارشد بازار در Blue Line Futures
“۹ بار از ۱۰ سال گذشته اگر پیش از کریسمس اقدام به خرید طلا می‌کردید و تا ۱۱ ژانویه هم می‌فروختید، سود خوبی به دست می‌آوردید! همیشه در ابتدای سال شک و تردیدهای سرمایه‌گذاران هم افزایش می‌یابد، به همین دلیل بسیاری از سرمایه‌گذاران ترجیح می‌دهند که بخشی ریسک‌های موجود را با خرید دارایی‌های امنی مثل طلا پوشش دهند.”
دیوید مدن (David Madden) تحلیلگر بازار در Equiti Capital
از دید این فعال حرفه‌ای، هر چند که قیمت اونس طلای جهانی می‌تواند در هفته پیش رو افزایش یابد، اما تا وقتی‌که شاخص دالر آمریکا وضعیت قوی دارد، نمی‌توان به ادامه حرکات صعودی طلا خوش‌بین بود. “شاخص دالر آمریکا هنوز نتوانسته از اوج‌های قیمتی خود در ماه نوامبر عبور کند، اما همچنان در روند صعودی قوی قرار دارد و این مسئله بر قیمت طلا فشار خواهد آورد. وقتی فدرال رزرو آمریکا می‌خواهد در سال ۲۰۲۲ سه بار نرخ بهره را افزایش دهد، من ترجیح می‌دهم از فروش دالر آمریکا خودداری کنیم.”
کریستوفر وچیو (Christopher Vecchio) استراتژیست ارشد بازار در DailyFX
این فعال حرفه‌ای معتقد است که روند میان‌مدت اونس طلای جهانی خنثی است، اما با این حال خیلی به طلا خوش‌بین نیست. “طلا از سوی اخبار بنیادی و فاندامنتال حمایت نمی‌شود و نمی‌تواند حرکت صعودی پایداری داشته باشد. فدرال رزرو هم می‌خواهد نرخ‌های بهره را در سال جدید میلادی بالا ببرد و نرخ بازدهی حقیقی هم افزایش خواهد یافت و این خبر بدی برای بازار طلاست.”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *