afghanistan-forex

ارزیابی هفتگی سایت کیتکو: تقاضای قوی در ۱۸۰۰ دالر دیده می‌شود!

یکشنبه 17 دلو 1400

ارزیابی هفتگی بازار – سنتیمنت بازار نشانگر شک و تردید فعالین بازار است. تقریبا همه گیج شده اند و نمی دانند روند بعدی بازار به کدام سمت است!
قیمت اونس طلای جهانی توانسته موقعیت خود را در بالای ۱۸۰۰ دالر حفظ کند. ارزیابی هفتگی سایت کیتکو (Kitco News) هم نشان می‌دهد که شاید در میان‌مدت قیمت اونس طلای جهانی تغییر قابل‌توجهی نداشته باشد و روند آن بیشتر خنثی و متمایل به نزولی باشد. با این حال سرمایه‌گذاران خرد هنوز هم به افزایش قیمت اونس طلای جهانی خوش‌بین هستند.

چشم‌انداز بازار مبهم است!

تحلیلگران بر این باورند که بازار طلا درگیر نیروهای متناقضی است، به خصوص که اقتصاد جهانی با رشد سریع تورم هم درگیر است. با این وجود، تشدید فشارهای تورمی با تغییر لحن بانک‌های مرکزی همراه است. بانک‌های مرکزی بزرگ دنیا می‌خواهند با کنترل عرضه پول و اجرای سیاست‌های انقباضی (افزایش نرخ بهره) با فشارهای تورمی مقابله کنند. علاوه بر تورم و سیاست‌های انقباضی، نوسانات بازارهای مالی جهانی هم تشدید شده است، کاهش نقدینگی در سیستم مالی عامل اصلی نوسانات بازارهای مالی است.

سنتیمنت بازار: همه گیج شده‌اند!

این هفته ۱۷ فعال حرفه‌ای (Wall Street) در ارزیابی هفتگی سایت کیتکو شرکت کرده‌اند. تقریباً ۲۹ درصد پیش‌بینی می‌کنند که روند اونس طلای جهانی متمایل به صعودی است. ۳۵ درصد دیگر هم پیش‌بینی می‌کنند که روند بازار متمایل به نزولی خواهد بود. ۳۵ درصد باقی‌مانده هم انتظار بازار بدون روند را دارند. در این میان ۶۸۳ سرمایه‌گذار خرد (Main Street) هم در نظرسنجی آنلاین شرکت کرده‌اند. ۵۶ درصد طرفدار روند صعودی، ۲۲ درصد طرفدار روند نزولی و ۲۱ درصد هم طرفدار بازار بدون روند یا خنثی هستند.
دو هفته پیش طلا در واکنش به نشست تعیین نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا سقوط بزرگی را تجربه کرده بود، اما در هفته قبل شاهد رشد یک درصدی قیمت اونس طلای جهانی بودیم. سنتیمنت بازار نشان می‌دهد که بازار در تعیین روند بعدی به مشکل خورده است. به خصوص که انتظارات نرخ بهره‌ای بازار نسبت به افزایش ۰٫۵۰ درصدی نرخ بهره در ماه مارس هم تقویت شده است. در این میان داده‌های اشتغال آمریکا هم جالب بودند. رشد شاخص NFP آمریکا به ۴۶۷ هزار واحد رسیده است. رشد اشتغال آمریکا خیلی بیشتر از پیش‌بینی‌های بازار بوده است. در این میان نرخ رشد دستمزدها هم در ۱۲ ماه گذشته به ۵٫۷ درصد رسیده که از تشدید فشارهای تورمی حکایت دارد.

تحلیل بنیادی و تکنیکال فعالین حرفه‌ای بازار

کولین سیزینسکی (Colin Cieszynski) استراتژیست ارشد بازار در SIA Wealth Management
“به نظر من سرمایه‌گذاران بیشتر به رشد دستمزدها تمرکز کرده‌اند. رشد دستمزدها و تشدید فشارهای تورمی، بانک‌های مرکزی را تحت فشار قرار خواهند داد تا نرخ بهره را با سرعت بیشتری افزایش دهند.” او در ادامه گفته که سرمایه‌گذاران طلا باید به داده‌های تورمی آمریکا توجه ویژه‌ای داشته باشند.
فرانک مک گی (Frank McGee) معامله‌گر طلا در Alliance Financial
این فعال حرفه‌ای معتقد است که به دلیل رشد خوب اشتغال و دستمزدهای آمریکا، فدرال رزرو از مراحل افزایش نرخ بهره عقب مانده و به همین دلیل باید فدرال رزرو سعی کند تا با افزایش سریع نرخ بهره این فاصله را از بین ببرد. او معتقد است که چشم‌انداز نرخ‌های بهره آمریکا در نهایت باعث سقوط قیمت اونس طلای جهانی در میان‌مدت خواهد شد.
دارین نیوسام (Darin Newsom) تحلیلگر مستقل بازار
دارین نیوسام گفته که تنها دلیلی که باعث شده تا او به روند صعودی طلا در معاملات هفته جاری خوش‌بین باشد، شیر یا خطی است که انداخته و شیر افتاده است! “هیچ ساختار مشخصی در نمودار روزانه اونس طلای جهانی وجود ندارد. قیمت اونس طلای جهانی می‌تواند به اوج‌های اخیر خود در ۱۸۵۶ دالر برسد و یا تا کف قیمتی اخیر در ۱۷۸۰ دالر سقوط کند. با وجود این‌که داده‌های اشتغال آمریکا خوب بوده‌اند، اما روند کوتاه‌مدت شاخص دالر آمریکا همچنان متمایل به نزولی است. این یعنی شاید در کوتاه‌مدت قیمت اونس طلای جهانی به دلیل تضعیف ارزش دالر آمریکا رشد کند.”
اوله هانسن (Ole Hansen) استراتژیست ارشد بازار در Saxo Bank
هانسن گفته که هر چند روند میان‌مدت اونس طلای جهانی خنثی است، اما از دید او قیمت اونس طلای جهانی می‌تواند از ۱۸۰۰ دالر حمایت کند. “بازار به افزایش ۰٫۵۰ درصدی نرخ بهره آمریکا در ماه مارس فکر می‌کند و در عین حال قیمت اونس طلای جهانی هم بالای ۱۸۰۰ دالر باقی مانده است! شاید شانس مجددی برای خریداران به وجود آید. به نظر می‌رسد که تقاضای طلا در قیمت‌های فعلی قوی است.” هانسن در ادامه گفته که اگر قیمت اونس طلای جهانی نتواند از مقاومت ۱۸۲۵ دالر یا حمایت ۱۷۸۰ دالر عبور کند، روند بازار خنثی باقی خواهد ماند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *