افغانستان فارکس

ارزیابی هفتگی سایت کیتکو: قیمت اونس طلا تا کجا پایین می آید؟

یکشنبه 25 ثور 1401
هفته گذشته بازار اونس طلا بدترین عملکرد هفتگی خود در یک سال گذشته را تجربه کرد. طبق ارزیابی هفتگی سایت کیتکو هم انتظار نمی‌رود که روند بازار به این زودی‌ها بهبود یابد. فعالین حرفه‌ای و سرمایه‌گذاران خرد نسبت به روند اونس طلا بدبین شده‌اند.

نه تنها قیمت اونس طلا هفته را با افت ۳٫۷ درصدی به پایان رسانده، بلکه این چهارمین هفته منفی متوالی است. از زمانی که شاخص دالر آمریکا به اوج ۲۰ سال رسیده، قیمت اونس طلا هم تحت فشار بوده است. برخی از تحلیلگران بر این باورند که اونس طلا در وضعیت اشباع فروش قرار دارد.

نظرسنجی کیتکو

این هفته ۱۷ فعال حرفه‌ای (Wall Street) در ارزیابی هفتگی سایت کیتکو شرکت کرده‌اند. ۱۲ درصد پیش‌بینی می‌کنند که روند اونس طلا صعودی خواهد بود. ۷۱ رصد انتظار روند نزولی دارند و ۱۸ درصد هم بر این باورند که بازار رنج یا بدون روند خواهد بود.

در همین حال، ۹۳۲ سرمایه‌گذار خرد(Main Street) هم در نظرسنجی آنلاین شرکت کرده‌اند. ۵۱ درصد طرفدار روند صعودی، ۳۱ درصد طرفدار روند نزولی و ۱۸ درصد هم طرفدار بازار بدون روند بودند.

ارزیابی هفتگی سایت کیتکو

تحلیل بنیادی و تکنیکال فعالین حرفه‌ای بازار

دارین نیوسام (Darin Newsom) تحلیلگر مستقل بازار
“بازار می‌تواند بیشتر از چیزی که فکر می‌کنیم در وضعیت اشباع خرید یا اشباع فروش باقی بماند. اما در نهایت این وضعیت بنیادی بازار است که روند را مشخص می‌کند و در حال حاضر همه چیز به نفع دالر آمریکاست.” چون دالر آمریکا و اونس طلا رابطه معکوسی دارند، تقویت ارزش دالر آمریکا به معنی افت قیمت اونس طلا خواهد بود.

مارک چندلر (Marc Chandler) مدیر شرکت Bannockburn Global Forex
از دید چندلر، هنوز خبری از تغییر روند نیست. از دید او قیمت اونس طلا می‌تواند تا محدوده ۱۷۸۰ دالری سقوط کند. “افزایش نرخ‌های بهره فشارهای فروش را در بازار اونس طلا تشدید می‌کند.”

کریس وچیو (Chris Vecchio) تحلیلگر ارشد بازار در DailyFX.com
این فعال حرفه‌ای بر این باور است که نرخ بازدهی اوراق قرضه به سطوح قبل از بحران کرونا بازگشته و سیر صعودی آن هم شروع شده است.

هفته گذشته داده‌های تورمی آمریکا منتشر شدند. هر چند رشد تورم سریع‌تر از پیش‌بینی‌ها بوده، اما از ۸٫۵ درصد به ۸٫۳ کاهش یافته است. به همین دلیل این فعال حرفه‌ای معتقد است که نرخ رشد تورم به اوج خود رسیده و از این به بعد سیر آن نزولی خواهد شد.

“رشد تورم ادامه خواهد داشت و فدرال رزرو هم به افزایش نرخ بهره ادامه خواهد داد. در نهایت نرخ بهره حقیقی بالا خواهد آمد که به نفع اونس طلا نیست. به نظر من به زودی قیمت اونس طلا به زیر ۱۸۰۰ دالر سقوط خواهد کرد و تا پایان سال هم به زیر ۱۷۰۰ دالر خواهد رسید.”

سلب مسئولیت و افشای ریسک

کلیه آموزش‌ها، تحلیل‌ها و مطالب دگر معاملاتی ارایه شده در سایت  افغانستان فارکس صرفا جنبه مطالعاتی داشته و نظر شخصی تیم تحلیلی این سایت میباشد و معیار برای خرید و فروش شما نباشد لذا سایت افغانستان  فارکس  ضرر و زیان احتمالی ناشی از استفاده آنها در انجام معاملات ، هیچگونه مسئولیتی را نمی‌پذیرد.

©تمام حقوق برای سایت افغانستان فارکس محفوظ میباشد 2020 -2021