afghanistan-forex

ارزیابی هفتگی سایت کیتکو: چشم‌انداز بازار اونس طلای جهانی در سال ۲۰۲۲
یکشنبه 12 جدی 1400 برابر با 02 جنوری 2022

سرمایه‌گذاران خرد همچنان نسبت به روند صعودی اونس طلای جهانی در سال میلادی پیش رو خوش‌بین هستند. این در حالی است که طلا سال ۲۰۲۱ را با افت ۴ درصدی به پایان رساند.
در آخرین روز معاملاتی سال ۲۰۲۱ شاهد صعود قیمت اونس طلای جهانی به بالای ۱۸۰۰ دالر بودیم و در ادامه طلا تا محدوده ۱۸۲۸ دالری هم بالا آمد. این در حالی است که اونس طلای جهانی معاملات سال ۲۰۲۱ را از محدوده ۱۸۹۸ دالر شروع کرده بود. در واقع سال ۲۰۲۱ برای بازار طلا تا حدودی ناامید کننده بود و شاهد نوسانات بدون روند زیادی در بازار بودیم. به طور مثال در ماه اوت به خاطر فلش کرش بازار قیمت اونس طلای جهانی برای لحظاتی به زیر ۱۷۰۰ دالر هم سقوط کرد. XAUUSD در سال ۲۰۲۱ نتوانسته توجه سرمایه‌گذاران را به خود جلب کند، این در حالی است که حتی نرخ بهره حقیقی هم به سطوح منفی تاریخی سقوط کرده بود. در واقع فشارهای تورمی باعث شده‌اند تا نرخ بهره حقیقی منفی باشد.
رشد سریع تورم بخش مصرف‌کنندگان باعث شده تا فدرال رزرو طبق پیش‌بینی‌ها به فکر افزایش نرخ بهره بیفتد. در نشست ماه دسامبر فدرال رزرو آمریکا، بانک مرکزی گفت که برنامه خرید ماهانه اوراق قرضه را تا ماه مارس به پایان خواهد رساند و در سال ۲۰۲۲ هم نرخ‌های بهره را سه مرتبه افزایش خواهد داد. اما به نظر می‌رسد که سرمایه‌گذاران خرد از افزایش نرخ بهره آمریکا ترسی ندارند و به همین دلیل سال ۲۰۲۱ را با خرید طلا به پایان رساندند. حتی نظرسنجی آنلاین کیتکو هم نشان می‌دهد که اکثریت سرمایه‌گذاران خرد (Main Street) انتظار دارند که قیمت اونس طلای جهانی به اوج تاریخی جدیدی در سال ۲۰۲۲ برسد.
امسال نزدیک به ۳۰۰۰ سرمایه‌گذار خرد در نظرسنجی آنلاین کیتکو شرکت کرده‌اند. نتیجه نظرسنجی آنلاین کیتکو بدین شکل است:

۵۴ درصد پیش‌بینی می‌کنند که قیمت اونس طلای جهانی در سال ۲۰۲۲ بالای ۲۰۰۰ دالر خواهد بود.
۲۰ درصد دیگر هم پیش‌بینی می‌کنند که قیمت اونس طلای جهانی بین ۱۹۰۰ و ۲۰۰۰ دالر نوسان خواهد کرد. بایستی توجه داشت که در ارزیابی چشم‌انداز سال ۲۰۲۱، ۸۴ درصد سرمایه‌گذاران خرد انتظار داشتند که قیمت اونس طلای جهانی در سال ۲۰۲۱ در بالای ۲۰۰۰ دالر معامله شود.
نتیجه ارزیابی سال ۲۰۲۲ نشان می‌دهد که تنها ۱۲ درصد سرمایه‌گذاران خرد انتظار دارند که طلا در بین محدوده ۱۸۰۰ تا ۱۹۰۰ دالر نوسان کند.
در همین حال ۵ درصد هم پیش‌بینی می‌کنند که طلا بین ۱۷۰۰ و ۱۸۰۰ دالر معامله خواهد شد.
۴ درصد دیگر پیش‌بینی می‌کنند که طلا بین ۱۶۰۰ و ۱۷۰۰ دالر نوسان کند.
۴ درصد باقی‌مانده هم انتظار دارند که در سال ۲۰۲۲ قیمت اونس طلای جهانی زیر ۱۶۰۰ دالر معامله شود.
در هفته‌های اخیر پیش‌بینی‌هایی از احتمال سقوط قیمت اونس طلای جهانی مطرح‌شده‌اند. به طور مثال تحلیلگر بازار جی پی مورگان گفته که قیمت اونس طلای جهانی می‌تواند تا فصل چهارم سال ۲۰۲۲ به قیمت متوسط ۱۵۲۰ دالر برسد. یا حتی استراتژیست ارشد بازار فارکس و فلزات گران‌بهای داچ بانک هم گفته که طلا تا پایان سال ۲۰۲۲ به محدوده ۱۵۰۰ دالری سقوط خواهد کرد.
ارزیابی کیتکو از چشم انداز سال ۲۰۲۲ نشان می‌دهد که فعالین حرفه‌ای بازار (Wall Street) بر سر روند طلا در سال ۲۰۲۲ با هم اختلاف‌نظر دارند. بسیاری از تحلیلگران بر این باورند که افزایش نرخ‌های بهره در سال ۲۰۲۲ می‌تواند آسیب جدی بر قیمت اونس طلای جهانی وارد کند.
بسیاری از بانک‌های سرمایه‌گذاری بر این باورند که قیمت اونس طلای جهانی می‌تواند در بین ۱۸۰۰ و ۲۰۰۰ دالر نوسان کند. با این حال محرک اصلی بازار طلا در سال ۲۰۲۲ همان افزایش نرخ‌های بهره خواهد بود. در حالی که فدرال رزرو می‌خواهد نرخ بهره را در سال ۲۰۲۲ سه بار افزایش دهد، بسیاری از اقتصاددانان انتظار دارند که رشد تورم همچنان بالای ۴ درصد باقی بماند. این یعنی باز هم نرخ‌های بهره حقیقی بازار منفی خواهند بود. تقریباً همه تحلیلگران بر این باورند که فدرال رزرو از کنترل منحنی تورم عقب مانده است.
با این حال در این میان بانک سرمایه‌گذاری گلدمن ساکس بیش از دیگران به روند اونس طلای جهانی خوش‌بین است. در ماه نوامبر تحلیلگران این بانک گفته بودند که قیمت اونس طلای جهانی می‌تواند تا پایان سال به بالای ۲۰۰۰ دالر برسد. Wells Frago هم به روند صعودی اونس طلای جهانی در سال ۲۰۲۲ خوش‌بین است و انتظار دارد که طلا به محدوده ۲۰۰۰ دالری برسد. تحلیلگر ولز فراگو گفته که طلا به سیاست‌های پولی آمریکا در سال ۲۰۲۲ حساس خواهد بود، با این حال او انتظار ندارد که فدرال رزرو در اجرای سیاست‌های انقباضی پولی مثل افزایش نرخ بهره افراط کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *