افغانستان فارکس

ارزیابی هفتگی سایت کیتکو: چشم انداز بازار فلزات گران بها در سال ۲۰۲۲
یکشنبه 19 جدی 1400

ارزیابی ها نشان می دهد که از دید شرکت کنندگان در نظرسنجی کیتکو، طلا و نقره بیشترین رشد را در سال ۲۰۲۲ خواهند داشت. بعد از طلا و نقره، انتظار می رود که مس بیشترین رشد را تجربه کند.
بعد از عملکرد ناامید کننده بازارهای طلا و نقره در سال ۲۰۲۱، فعالین حرفه‌ای بازار انتظار دارند که روند بازار در سال ۲۰۲۲ تغییر کند. ارزیابی سایت کیتکو نشان می‌دهد که فعالین حرفه‌ای بازار انتظار دارند که طلا و نقره در سال ۲۰۲۲ عملکرد خوبی داشته باشند.
اونس طلای جهانی در سال ۲۰۲۱ به اندازه ۳٫۶ درصد افت کرد و بزرگ‌ترین افت یک‌ساله از سال ۲۰۱۵ را ثبت کرد. نقره هم سال ۲۰۲۱ را با کاهش ۱۱٫۵ درصدی به پایان رساند. این بزرگ‌ترین کاهش قیمتی نقره از سال ۲۰۱۴ بود. با وجود اینکه در سال ۲۰۲۱ شاهد رشد سریع تورم بودیم، اما هر دو فلز گران‌بها نتوانستند توجهات را به خود جلب کنند. روند بهبود اقتصاد جهانی در سال ۲۰۲۱ قوی بود و در عین حال چشم‌انداز سیاست‌های پولی به انقباضی (افزایش نرخ بهره) تغییر کرده بود. به همین دلیل فلزات گران‌بها تحت فشار قرار داشتند.
سرمایه‌گذاران خرد امیدوارند که روند نزولی به پایان رسیده است. در واقع ارزیابی‌های کیتکو نشان می‌دهند که از دید سرمایه‌گذاران، طلا و نقره بهترین انتخاب برای سال ۲۰۲۲ هستند. در ارزیابی کیتکو ۱۵۶۹ نفر شرکت کرده‌اند، ۳۲٫۷ درصد شرکت‌کنندگان معتقدند که طلا در سال ۲۰۲۲ بیشترین رشد را خواهد داشت. ۳۲٫۱ درصد هم بر این باورند که نقره رشد بیشتری خواهد داشت. بعد از طلا و نقره، مس بیشترین طرفدار را داشت. ۱۲٫۹ درصد شرکت‌کنندگان بر این باورند که مس رشد بیشتری را ثبت خواهد کرد.
از دید فعالین حرفه‌ای بازار (Wall Street) هم طلا و نقره در بلندمدت روند صعودی دارند. تحلیلگران به کیتکو گفته‌اند که طلا هم‌زمان با افزایش نرخ بهره رشد خواهد کرد و نقره هم این شانس را دارد که فاصله خود با طلا را جبران کند. نقره چندین ماه است که از طلا عقب مانده است.

بعد از چالش‌های متعددی که در سال ۲۰۲۱ شاهدش بودیم، به نظر می‌رسد که مسیر صعودی طلا در سال ۲۰۲۲ هموار شده است. تعدیل در بازدهی بازار سهام و نگرانی‌ها از تورم شاید باعث شود تا بازار دوباره به طلا تمرکز کند. همچنین دالر آمریکا مثل سال ۲۰۲۱ مانع جدی برای طلا در سال ۲۰۲۲ نخواهد بود. هر چند که ما انتظار داریم که قیمت اونس طلای جهانی در سال ۲۰۲۲ افزایش یابد، اما افزایش قیمت طلا به زمان نیاز خواهد داشت. از دید ما قیمت اونس طلای جهانی در پایان سال ۲۰۲۲ در محدوده ۲۰۰۰ تا ۲۱۰۰ دالری خواهد بود.

گزارش Wells Frago از چشم‌انداز بازار در سال ۲۰۲۲
هم‌زمان با افزایش نرخ‌های بهره، می‌توان انتظار افزایش قیمت اونس طلای جهانی را داشت. ما معتقدیم که نرخ بازدهی اوراق خزانه‌داری ۱۰ ساله آمریکا نمی‌تواند در بالای ۲٫۵ درصد تثبیت شود. افزایش سرمایه‌گذاری در انرژی خورشیدی می‌تواند تقاضا برای نقره را افزایش دهد. با جبران کمبود چیپ در صنعت خودرو هم قیمت پلاتین افزایش خواهد یافت.

گزارش بانک آمریکا (BOA) از چشم‌انداز بازار در سال ۲۰۲۲
سؤال اصلی که در سال ۲۰۲۲ بایستی پرسید این است که چه چیزی می‌تواند از برتری قیمت طلا در برابر سایر کامودیتی ها جلوگیری کند؟ به نظر ما روند صعودی که از زمان بحران مالی شروع شده، ادامه خواهد یافت و این روند صعودی بیشتر به نفع فلزات گران‌بها خواهد بود نه فلزات صنعتی. از اواخر سال ۲۰۰۷ قیمت اونس طلای جهانی به دلیل عرضه بالای ارز بدون پشتوانه به اندازه ۱۱۵ درصد رشد کرده است.

گزارش بلومبرگ از چشم‌انداز سال ۲۰۲۲
در سال ۲۰۲۱ بازار به طور کلی به ریسک فشارهای تورمی توجهی نکرد، اما به تدریج شاهد نمایان شدن ترس بازار از رشد سریع تورم هستیم. من به رشد قیمت طلا خوش‌بین هستم و فکر می‌کنم که طلا در سال ۲۰۲۲ بهترین عملکرد را خواهد داشت. این پتانسیل وجود دارد که قیمت اونس طلای جهانی تا ۳ هزار دالر هم بالا بیاید. بایستی به داده‌های تورمی توجه کرد. من فکر نمی‌کنم که نرخ رشد تورم به ۲ درصد بازگردد. فدرال رزرو هم از سیاست‌های انبساطی خارج خواهد شد، اما در نهایت سرمایه‌گذاران به سمت طلا حرکت خواهند کرد.

گریا سولوی، استراتژیست ارشد بازار در InTheMoneyStocks.com
نقره از طلا عقب مانده است. در واقع عملکرد نقره در برابر طلا ضعیف بوده است. به همین دلیل در سال ۲۰۲۲ بخشی از بازار به این نتیجه خواهد رسید که نقره باید رشد کند و عقب‌ماندگی خود را جبران کند.

دنیل هینز استراتژیست بازار کامودیتی در ANZ
نسبت قیمتی طلا به نقره هم از عملکرد خوب نقره در آینده نزدیک حکایت دارد. نسبت قیمتی طلا به نقره تقریباً ۸۰ به یک است و این یعنی اگر قرار باشد قیمت اونس طلای جهانی افزایش یابد، حداقل قیمت نقره هم می‌تواند افزایش یابد. علاوه بر این اگر کل بازار کامودیتی هم رشد کند، نقره بیشتر از طلا از این حرکت صعودی و کلی منتفع خواهد شد. اگر عملکرد اقتصادهای جهانی هم نسبتاً قوی باشند، تقاضای صنعتی برای نقره هم افزایش خواهد یافت.

جوردن الیسئو تحلیلگر ارشد بازار در Perth Mint
نقره شانس زیادی برای صعود در سال ۲۰۲۲ دارد. قیمت نقره در مقایسه با سایر کالاها بسیار ارزان است. همچنین کاربرد نقره در انرژی‌ها و فناوری‌های پاک هم زیاد است. سال ۲۰۲۲ بهترین زمان برای صعود قیمت نقره است، به خصوص که نقره در چند سال گذشته از رالی طلا عقب مانده است.

اورت میلمن کارشناس فلزات گران بها در Gainesville Coins
پلاتین وضعیتی شبیه نقره ندارد. بازار پلاتین هم کوچک‌تر است و تعداد بازیگران بازار هم کم است. پلاتین با مسئله کمبود عرضه مواجه است، اما این مسائل به تدریج حل و فصل می‌شوند. تقاضا برای پلاتین هم افزایش یافته است. زمانی که مسئله زنجیره تأمین حل شد، پلاتین بیشترین رشد را نسبت به سایرین تجربه خواهد کرد. پلاتین یکی از فلزات بازنده سال گذشته بود.

فیلیپ استرایبل استراتژیست بازار در Blue Line Futures

سلب مسئولیت و افشای ریسک

کلیه آموزش‌ها، تحلیل‌ها و مطالب دگر معاملاتی ارایه شده در سایت  افغانستان فارکس صرفا جنبه مطالعاتی داشته و نظر شخصی تیم تحلیلی این سایت میباشد و معیار برای خرید و فروش شما نباشد لذا سایت افغانستان  فارکس  ضرر و زیان احتمالی ناشی از استفاده آنها در انجام معاملات ، هیچگونه مسئولیتی را نمی‌پذیرد.

©تمام حقوق برای سایت افغانستان فارکس محفوظ میباشد 2020 -2021