afghanistan-forex

ارزیابی هفتگی کیتکو: اصلاح نزولی فرصتی برای خرید طلاست!

یکشنبه 1 حوت 1400
ریسک وقوع جنگ در اروپای شرقی و همچنین نگرانی‌ها از رشد سریع تورم باعث شده تا قیمت اونس طلای جهانی به ۱۹۰۰ دالر برسد. این بالاترین قیمت طلا در هشت ماه گذشته است. طبق ارزیابی هفتگی سایت کیتکو (Kitco News)، سنتیمنت بازار صعودی است و به همین دلیل می‌توان انتظار ادامه رشد قیمت اونس طلای جهانی را داشت.
اکثر تحلیلگران بازار و سرمایه‌گذاران خرد نسبت به روند اونس طلای جهانی خوش‌بین هستند. هر چند که کاهش تنش‌ها بر سر اوکراین می‌تواند تقاضا برای دارایی‌های امنی مثل طلا را کاهش دهد، اما با این حال تحلیلگران گفته اند که هر کاهش قیمت فرصتی برای خرید طلاست.

نظرسنجنی هفتگی کیتکو
این هفته ۱۸ فعال حرفه‌ای (Wall Street) در ارزیابی هفتگی سایت کیتکو شرکت کرده‌اند. ۷۲ درصد پیش‌بینی می‌کنند که روند اونس طلای جهانی صعودی خواهد بود. ۲۲ درصد دیگر هم انتظار دارند که روند اونس طلای جهانی متمایل به نزولی باشد. در این میان ۵ درصد شرکت‌کنندگان هم انتظار بازار بدون روند یا خنثی را دارند. علاوه بر این ۸۶۴ سرمایه‌گذار خرد (Retail Investor) هم در نظرسنجی آنلاین شرکت کرده‌اند. ۶۵ درصد طرفدار روند صعودی، ۲۳ درصد طرفدار روند نزولی و ۱۲ درصد هم طرفدار بازار بدون روند بودند.
در حالی سنتیمنت بازار صعودی است که قیمت اونس طلای جهانی در هفته گذشته تقریباً ۳ درصد رشد کرد. بسیاری از تحلیلگران بر این باورند که قیمت اونس طلای جهانی از مقاومت‌های کلیدی عبور کرده است.

ارزیابی هفتگی – سنتیمنت صعودی فعالین حرفه ای از ۴۰ درصد به ۷۲ درصد افزایش یافته است! سنتیمنت صعودی سرمایه گذاران خرد هم از ۶۲ درصد به ۶۵ درصد رسیده است.

دیدگاه فعالین حرفه ای بازار
شان لوسک (Sean Lusk) مدیر شرکت Walsh Trading
“مومنتوم صعودی قوی در بازار طلا دیده می‌شود، به خصوص که طلا توانسته مقاومت ۱۹۰۰ دالری را به چالش بکشد. با این حال نباید همین طوری وارد بازار شد! بلکه باید از اصلاح‌های قیمتی به دنبال فرصت خرید بود.” او گفته که طلا می‌تواند در میان‌مدت به ۱۹۱۶ دالر برسد. لوسک گفته که علاوه بر تنش‌های سیاسی، سیاست‌های پولی بانک‌های مرکزی هم باعث شده تا آینده برای بازار مبهم شود. آینده مبهم منجر به راه افتادن جریانات ریسک گریزی و افزایش تقاضا برای طلا می‌شود. “سیاست‌های انبساطی پولی که باعث رشد بازارهای سهام شده بودند، به پایان خود رسیده‌اند. هنوز معلوم نیست که بازارهای سهام چگونه به پایان سیاست‌های انبساطی پولی واکنش نشان خواهند داد و چقدر سقوط خواهند کرد. به همین دلیل هر اصلاح و بازگشت نزولی قیمتی در طلا فرصتی برای خرید محسوب می‌شود.”
فیلیپ استرایبل (Phillip Streible) استراتژیست بازار در Blue Line Futures
این فعال حرفه‌ای معتقد است که اگر تنش‌های سیاسی کاهش یابند، قیمت اونس طلای جهانی هم می‌تواند کاهش یابد. با این حال او در ادامه گفته که سقوط بازارهای سهام جهانی از قیمت طلا حمایت خواهد کرد. “در حال حاضر سرمایه‌گذاران طلا بایستی صبور باشند و از اصلاح‌های نزولی وارد معامله خرید شوند.”

دارین نیوسام (Darin Newsom) تحلیلگر مستقل بازار
دارین نیوسام معتقد است که از دید تکنیکال بازار در وضعیت اشباع خرید قرار دارد و احتمال اصلاح نزولی جدی است. با این حال او با فروش طلا مخالف است. “من علاقه‌ای به فروش طلا یا نفت خام ندارم، چون‌که نمی‌دانم در اوکراین چه اتفاقی خواهد افتاد. بله طلا در وضعیت اشباع خرید قرار دارد، اما من نمی‌خواهم در شرایط فعلی فروشنده باشم.”

آدریان دی (Adrian Day) رئیس شرکت مدیریت سرمایه
این فعال حرفه‌ای هم انتظار کاهش قیمت‌ها را دارد و با احتیاط فروش خواهد زد. “پولبکی در راه است، اما بایستی احتیاط کرد چون‌که همه چیز در اوکراین می‌تواند خیلی سریع و ناگهانی تغییر کند.”
کولین سیزینسکی (Colin Cieszynski) استراتژیست ارشد بازار در شرکت مدیریت سرمایه SIA
این فعال حرفه‌ای تنها فردی است که انتظار بازار بدون روند یا خنثی را دارد. او گفته که روند طلا به تحولات اوکراین بستگی دارد. “من فکر می‌کنم که طلا می‌تواند بر اساس وضعیت اوکراین حرکت صعودی یا نزولی بزرگی را تجربه کند، اما تعیین جهت این حرکت کار سختی است. هفته گذشته طلا حرکت صعودی خوبی را تجربه کرد و شاید اصلاح نزولی در کار باشد، اما اگر شرایط در اوکراین رو به وخامت بگذارد، رالی صعودی طلا می‌تواند بیش از این بسط یابد.”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *