afghanistan-forex

بازار سهام نیویورک: شاخص های سهام عملکرد مبهمی داشتند!

سه شنبه 10حوت 1400
دیشب بازار سهام آمریکا عملکرد مبهمی داشت. سرمایه‌گذاران در حال ارزیابی تحریم‌های اقتصادی غرب علیه روسیه هستند و در عین حال آینده این جنگ هم برای بازار مبهم است.

همبستگی در نوسانات شاخص‌های سهام آمریکا دیده نمی‌شود

شاخص سهام S&P 500 با افت ۰٫۲۵ درصدی به کار خود پایان داد و در اکثر معاملات دیروز هم بین محدوده ۴۳۸۰ و ۴۳۲۰ در نوسان بود. شاخص سهام نزدک ۱۰۰ هم رشد ۰٫۳ درصدی را ثبت کرد. کاهش نرخ بازدهی اوراق خزانه‌داری آمریکا از شاخص سهام نزدک حمایت کرد. شاخص سهام داوجونز هم با ۰٫۵ درصد کاهش به محدوده ۳۴ هزار واحدی بازگشت. شاخص VIX هم که نشانگر میزان ترس سرمایه‌گذاران بازار سهام آمریکاست، از اوج روزانه ۳۴ پایین آمد و به محدوده ۳۰ واحدی رسید.

بازار فارکس – نمودار روزانه نرخ بازدهی اوراق خزانه داری ۱۰ سال آمریکا
بازار فارکس – نمودار روزانه نرخ بازدهی اوراق خزانه داری ۱۰ سال آمریکا

بحران اوکراین اولویت اول بازارهای مالی است

تعدادی از بانک‌های روسی از سیستم سوئیفت اخراج و دارایی‌های بانک مرکزی روسیه هم فریز شده‌اند. همچنین آسمان کشورهای اتحادیه اروپا و ناتو برای هواپیماهای روسی بسته شده‌اند. در کنار این بسیاری از کشورها در حال ارسال کمک‌های نظامی به اوکراین هستند. قیمت انرژی همچنان سیر صعودی دارد و نگرانی‌ها از تشدید فشارهای تورمی و حتی وقوع رکود تورمی در اروپا تشدید شده است.
این در حالی است که آمریکا با چنین مشکلات اقتصادی مواجه نیست و پیش‌بینی می‌شود که فدرال رزرو آمریکا به افزایش نرخ بهره ادامه دهد. بسیاری از تحلیلگران علت بازگشت نزولی بازار سهام آمریکا را افزایش نرخ بهره این کشور عنوان کرده‌اند.

معامله گران دالر به شاخص‌های اقتصادی آمریکا توجه کنند

امروز شاخص ISM بخش تولیدی آمریکا منتشر خواهد شد. روز چهارشنبه هم سخنرانی رئیس فدرال رزرو آمریکا را در پیش داریم و روز پنجشنبه هم شاخص ISM بخش خدماتی آمریکا منتشر خواهد شد. روز جمعه بازار برای داده‌های اشتغال (NFP) آماده خواهند شد. با این حال بایستی توجه داشت که بحران اوکراین باعث شده تا داده‌های اقتصادی اولویت اول بازار نباشند. اگر صلحی بین روسیه و اوکراین به دست آید، جریانات ریسک‌پذیری تقویت خواهند شد و روند بازار به طور کلی تغییر خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *