afghanistan-forex

تاثیر داده های تورمی بر آینده نرخ های بهره ناحیه یورو!

سه شنبه 10 جوزا 1401
امروز داده‌های تورمی ناحیه یورو منتشر شدند. نرخ رشد تورم ناحیه یورو به بالاترین سطح تاریخی رسیده است. رشد سریع تورم باعث شده تا بحث‌ها در رابطه با سرعت و اندازه افزایش نرخ بهره بانک مرکزی اروپا هم داغ شود.

تورم ناحیه یورو به ۸٫۱ درصد رسید!

رشد سالانه شاخص بهای مصرف کننده (CPI) ناحیه یورو به ۸٫۱ درصد رسیده که از پیش‌بینی تقریبی ۷٫۸ درصدی بلومبرگ بیشتر است. علت رشد سریع تورم ناحیه یورو، افزایش قیمت مواد غذایی و انرژی است که به دلیل بحران اوکراین به وجود آمده است.

بازار فارکس – نرخ رشد تورم اقتصاد های بزرگ ناحیه یورو!

بانک مرکزی اروپا برای افزایش ۰٫۲۵ درصدی نرخ بهره آماده می‌شود

در حالی که فدرال رزرو آمریکا و بانک مرکزی انگلیس در حال افزایش نرخ بهره هستند، بانک مرکزی اروپا هم برای اولین بار در بیش از یک دهه گذشته می‌خواهد نرخ بهره را بالا ببرد. هفته گذشته رئیس بانک مرکزی اروپا (Lagarde) به افزایش ۰٫۲۵ درصدی نرخ بهره در نشست‌های جولای و سپتامبر اشاره کرد. اقتصاددان ارشد بانک مرکزی اروپا (Lane) هم از این زمان‌بندی افزایش نرخ بهره حمایت کرده است.

برخی از مقامات بانک مرکزی اروپا حتی با افزایش ۰٫۵۰ درصدی نرخ بهره هم موافق هستند. افزایش ۰٫۵۰ درصدی نرخ بهره در تاریخ بانک مرکزی اروپا بی‌سابقه خواهد بود. Knot از اعضای بانک مرکزی اروپا گفته است که داده‌های تورمی ماه مه و ژوئن مشخص خواهند کرد که به افزایش ۰٫۵۰ درصدی نرخ بهره نیاز خواهد بود یا خیر؟

با این حال عضو دیگر بانک مرکزی اروپا (Visco) از افزایش سریع و بزرگ نرخ بهره عقب‌نشینی کرده و گفته که بانک مرکزی اروپا باید به تدریج نرخ بهره را بالا ببرد نه به یک باره. او نگران وضعیت بازار اوراق قرضه است. رئیس بانک مرکزی فرانسه هم گفته که داده های تورمی اخیر از افزایش تدریجی و مستمر نرخ بهره حمایت می‌کنند.

هنوز رشد نرخ بازدهی اوراق از یورو حمایت نکرده است!

در بازار اوراق قرضه، قیمت اوراق قرضه آلمان سقوط کرده و نرخ بازدهی اوراق ده سال آلمان به ۱٫۰۷ درصد رسیده است. با این حال یورو هنوز در برابر دلار آمریکا سیر نزولی دارد. بازار انتظار دارد که نرخ بهره ناحیه یورو تا ماه دسامبر به ۱٫۱۵ درصد برسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *