afghanistan-forex

تضعیف ارزش دالر آمریکا و بهبود جریانات ریسک پذیری از AUDUSD حمایت می کنند!
یکشنبه 8 جوزا 1401
هفته گذشته دالر استرالیا تقویت شد. علت اصلی رشد دالر استرالیا، جریانات ریسک‌پذیری بازار بود.

در ابتدای هفته شاهد رشد دالر استرالیا بودیم و در طول هفته هم جفت ارز AUDUSD نوسانی بود. اما در نهایت هفته را در محدوده مثبتی به پایان رساند. بهبود عملکرد سهام شرکت‌های فناوری، باعث تقویت جریانات ریسک‌پذیری شد.

جریانات ریسک‌پذیری از دالر استرالیا حمایت می‌کنند!

انتخابات استرالیا هم با پیروزی قاطع یکی از احزاب به پایان رسید. از آنجایی که بین سیاست‌های احزاب تفاوت زیادی نبود، بازار هم واکنش جدی نشان نداد. وضعیت بنیادی اقتصاد استرالیا هنوز هم قوی است.

هر چند که گزارش فروش شرکت‌های فناوری چین خوب بودند، اما هنوز هم سیاست‌های مقابله با کرونای چین یک تهدید بالقوه برای شرکای تجاری چین، به خصوص استرالیاست. استرالیا یکی از بزرگترین صادرکنندگان کالا و خدمات به چین است. چین واردات گاز را به اندازه ۱۸ درصد پایین آورده است.

آیا تقاضای اقتصاد چین کاهش می‌یابد؟

هر چند صادرات گاز استرالیا به چین تهدیدی برای استرالیا نیست، چون مشتریان زیادی برای گاز استرالیا وجود دارد، اما کاهش واردات گاز توسط چین نشان می‌دهد که دومین اقتصاد بزرگ دنیا کُند شده و شاید سایر محصولات صادراتی استرالیا با کاهش تقاضا مواجه شوند. اگر افت اقتصاد چین ادامه یابد، زنگ خطری برای اقتصاد استرالیا خواهد بود.

شاخص دالر آمریکا از اوج ۲۰ سال پایین آمد!

دالر آمریکا هم نقش کلیدی در حرکات قیمتی AUDUSD دارد. لحن فدرال رزرو آمریکا تغییر کرده و بانک مرکزی دیگر مثل گذشته به دنبال اجرای سیاست‌های انقباضی شدید و افراطی نیست. فدرال رزرو نرخ بهره را بعد از نشست‌های ماه جون و جولای تغییر نخواهد داد! این چیزی است که تا به امروز برای بازار شفاف شده است! همین تغییر لحن فدرال رزرو باعث شده تا شاخص دالر آمریکا از اوج ۲۰ سال خود پایین بیاید و اگر این حرکت نزولی دلار ادامه یابد، AUDUSD می‌تواند بیش از این رشد کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *