افغانستان فارکس

 

جفت ارز USDCAD به کدام یک توجه می کند: افزایش نرخ بهره یا بحران اوکراین؟

یکشنبه 8 حوت  1400
در روزهای اخیر جفت ارز USDCAD نوسانات شدیدی را تجربه کرده است. تشدید تنش‌های سیاسی، افزایش قیمت نفت خام و تشدید فشارهای تورمی همه را نگران کرده‌اند. جفت ارز USDCAD توانست تا اوج دو ماه هم بالا بیاید، اما در نهایت هفته را در محدوده منفی به پایان رساند.

آیا دالر کانادا به افزایش قیمت نفت خام واکنش نشان می‌دهد؟

دالر کانادا یک ارز کالایی و متکی به قیمت نفت خام است. قیمت نفت خام سبک (WTI) ماه فبروری را با ۵ درصد رشد به پایان رساند و از ابتدای سال ۲۰۲۲ هم بیش از ۲۲ درصد گران شده است. اما دالر کانادا هنوز نتوانسته از رشد قیمت نفت سود ببرد. جریانات ریسکی و نوسانات شدید بازارهای مالی باعث شده تا تقاضا برای ارزهای ریسکی مثل دالر کانادا ضعیف باشد.
با این حال وضعیت می‌تواند در روزهای آتی تغییر کند. هنوز هیچ کس نمی‌داند که بحران اوکراین چگونه تمام خواهد شد. اما در حال حاضر بازار بر این باور است که روسیه و اوکراین مذاکره خواهند کرد. اگر تنش‌ها کاهش یابند، دالر کانادا در میان‌مدت تقویت خواهد شد. بهبود جریانات ریسکی در میان قیمت بالای نفت خام به نفع دالر کانادا تمام خواهد شد.

چشم‌انداز نرخ بهره کانادا

این هفته نشست تعیین نرخ بهره بانک مرکزی کانادا برگزار خواهد شد. اگر بانک مرکزی کانادا به سمت سیاست‌های انقباضی و افزایش نرخ بهره متمایل شود، بازگشت نزولی USDCAD هم شتاب خواهد گرفت. پیش‌بینی می‌شود که بانک مرکزی کانادا برای مقابله با فشارهای تورمی، نرخ بهره را از ۰٫۲۵ درصد به ۰٫۵۰ درصد افزایش دهد. در ماه جنوری نرخ رشد تورم کانادا با رسیدن به اوج سه دهه اخیر در ۵٫۱ درصد رکورد زد. این در حالی است که هدف تورمی بانک مرکزی کانادا محدوده ۲ درصدی است. از آنجایی که افزایش نرخ بهره در قیمت‌ها پیش‌خور شده، انتظار می‌رود که بازار به لحن و راهنمایی‌های بانک مرکزی در رابطه با آینده نرخ‌های بهره توجه کند.
با توجه به رشد قوی اشتغال و فشارهای تورمی کانادا، بانک مرکزی این کشور مجبور خواهد بود تا به افزایش نرخ بهره سرعت بخشد. در حال حاضر معامله گران دالر کانادا انتظار چهار مرحله افزایش نرخ بهره در سال ۲۰۲۲ را دارند، اما اگر فشارهای تورمی بیش از این تشدید شوند، بانک مرکزی هم می‌تواند مراحل افزایش نرخ بهره را بیشتر کند.

 

 

سلب مسئولیت و افشای ریسک

کلیه آموزش‌ها، تحلیل‌ها و مطالب دگر معاملاتی ارایه شده در سایت  افغانستان فارکس صرفا جنبه مطالعاتی داشته و نظر شخصی تیم تحلیلی این سایت میباشد و معیار برای خرید و فروش شما نباشد لذا سایت افغانستان  فارکس  ضرر و زیان احتمالی ناشی از استفاده آنها در انجام معاملات ، هیچگونه مسئولیتی را نمی‌پذیرد.

©تمام حقوق برای سایت افغانستان فارکس محفوظ میباشد 2020 -2021