afghanistan-forex

دالر استرالیا با وجود جریانات ریسک گریزی تقویت شد!

یکشنبه 8 حوت 1400
با وجود این‌که هفته گذشته بازارهای مالی درگیر جریانات ریسک گریزی ناشی از بحران اوکراین بودند، دالر استرالیا توانست یکی از بهترین عملکردها را در میان ارزهای اصلی داشته باشد و در برابر دالر آمریکا تقویت شود. بازارهای مالی به حدی نوسانی بودند که شاخص سهام S&P 500 با وجود سقوط ۵٫۴ درصدی، در نهایت هفته را در محدوده مثبتی به پایان رساند.

نمودار شاخص دالر استرالیا، آتی S&P 500 و نرخ بازدهی اوراق خزانه داری ۱۰ سال آمریکا
نمودار شاخص دالر استرالیا، آتی S&P 500 و نرخ بازدهی اوراق خزانه داری ۱۰ سال آمریکا

آیا دالر استرالیا به رشد خود ادامه خواهد داد؟

آینده بازار همچنان مبهم است. غرب تحریم‌های خود را مرحله به مرحله بیشتر می‌کند. کشورهای غربی روسیه را از سیستم سوئیفت کنار گذاشتند. با تشدید تحریم‌های اقتصادی علیه روسیه، بازارهای مالی هم واکنش بیشتری نشان خواهند داد. بحران اوکراین به سرعت در حال تشدید است و انتظار می‌رود که بازارهای مالی دوباره نوسانات شدیدی را تجربه کنند.

نشست تعیین نرخ بهره بانک رزرو استرالیا

به غیر از بحران اوکراین، در هفته پیش رو بازار به نشست تعیین نرخ بهره بانک رزرو استرالیا هم توجه خواهد کرد. هیچ کس انتظار افزایش نرخ بهره را ندارد، اما پیش‌بینی می‌شود که بانک رزرو استرالیا بیشتر از گذشته متمایل به سیاست‌های انقباضی رفتار کند.
همچنین چشم‌انداز سیاست‌های پولی فدرال رزرو آمریکا هم برای بازار اهمیت زیادی دارد. به احتمال زیاد علت اصلی تقویت ارزش دالر استرالیا هم تضعیف انتظارات نرخ بهره‌ای معامله گران دالر آمریکا بوده است. معامله گران AUDUSD بایستی به ریسک سیاست‌های انقباضی آمریکا توجه کنند. از دید مقامات فدرال رزرو، بحران اوکراین تأثیری بر اقتصاد آمریکا و در نتیجه بر سیاست‌های پولی این کشور ندارد.

داده‌های اشتغال آمریکا (NFP)

روز جمعه داده‌های اشتغال آمریکا (NFP) منتشر خواهند شد. پیش‌بینی می‌شود که رشد اشتغال آمریکا در ماه فوریه ۴۰۰ هزار واحد بوده باشد و نرخ بیکاری هم از ۴ درصد به ۳٫۹ درصد پایین آمده باشد. بازار به نرخ رشد دستمزدها هم توجه خواهد کرد. نرخ رشد دستمزدها می‌تواند وضعیت فشارهای تورمی آمریکا را به خوبی نشان دهد. بر همین اساس می‌توان گفت که در مسیر صعودی دالر استرالیا موانع زیادی قرار گرفته‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *