afghanistan-forex

سخنرانی رئیس فدرال رزرو آمریکا محرک بعدی دالر است!

یکشنبه 29 جوزا 1401
شاخص دالر آمریکا پیش از نشست فدرال رزرو آمریکا به اوج قیمتی جدیدی در سال ۲۰۲۲ رسید و سطح ۱۰۵٫۷۸ واحدی را فتح کرد. اما در ادامه شاهد تضعیف شاخص دالر آمریکا بودیم. دالر از سوی جریانات ریسک گریزی و افزایش نرخ‌های بهره حمایت می‌شود!

نرخ بهره بالاتر و دارایی امن بودن از دالر حمایت می‌کنند!

نوسانات شدید در بازار سهام و افزایش احتمال وقوع رکود تورمی باعث افزایش تقاضا برای دلار آمریکا شده و در نتیجه شاخص دالر آمریکا به بالاترین سطح قیمتی چند ماه اخیر رسیده است. از آنجایی که هنوز بحران‌های سیاسی مثل بحران اوکراین حل نشده، احتمال این‌که شاخص دالر آمریکا افت کند پایین است.

با این وجود شاید فعالین بازار تصمیم بگیرند که وضعیت شاخص دالر آمریکا در هفته‌های آینده را به دلیل شانس بالای رکود اقتصادی دوباره ارزیابی کنند. هفته گذشته کمیته بازار آزاد فدرال رزرو آمریکا نرخ بهره را ۰٫۷۵ درصد بالا برد. ترس از تشدید فشارهای تورمی عامل اصلی افزایش نرخ‌های بهره بوده است.

آیا رکود برای فدرال رزرو مهم نیست؟

افزایش نرخ بهره باعث افت رشد اقتصادی می‌شود و نه‌تنها بر بازارهای سهام و اوراق فشار می‌آورد، بلکه می‌تواند فعالیت‌های اقتصادی را هم متوقف کند. از دید بازار، فدرال رزرو آمریکا در نشست ماه ژوئیه باز هم نرخ بهره را به اندازه ۰٫۷۵ درصد بالا خواهد برد. به نظر می‌رسد که فدرال رزرو آمریکا می‌خواهد برای کنترل تورم، رشد اقتصادی این کشور را فدا کند.

دالر آمریکا به عنوان دارایی امن و نقد بازار، در جریانات ریسک گریزی با تقاضای قوی مواجه می‌شود. اخیراً ترس از رکود اقتصادی هم بر بازار سایه انداخته است. طبق مدل‌سازی GDPNow فدرال رزرو آتلانتا، رشد اقتصادی آمریکا در فصل دوم سال ۲۰۲۲ به صفر درصد رسیده است! یعنی رشدی در کار نبوده است. روز ۲۷ ژوئن دوباره این مدل داده‌های خود را به روز رسانی خواهد کرد.

تقویم اقتصادی فارکس…

در هفته پیش رو، شاخص فروش خانه‌های دست دوم، آمار متقاضیان وام‌های رهنی، شاخص انتظارات و تمایلات مصرف‌کنندگان و شاخص مدعیان بیکاری آمریکا منتشر خواهند شد. با این حال تمرکز اصلی دالر آمریکا به سخنرانی رئیس فدرال رزرو آمریکا در برابر کنگره خواهد بود.

رئیس فدرال رزرو آمریکا در نشستی که هر شش ماه برگزار می‌شود، در برابر کمیته سیاست‌های پولی کنگره حاضر خواهد شد تا به سؤالات نمایندگان پاسخ دهد. به احتمال زیاد در این نشست در رابطه با قدرت اقتصاد آمریکا سؤالاتی پرسیده خواهد شد. اگر رئیس فدرال رزرو آمریکا از اقتصاد آمریکا تعریف و از افزایش نرخ بهره حمایت کند، دالر آمریکا دوباره تقویت خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *