afghanistan-forex

شرایط به نفع فروشندگان AUDUSD تغییر کرده است!
یکشنبه 16 عقرب 1400

بانک رزرو استرالیا معامله گران AUD را ناامید کرد. بانک رزرو استرالیا پیش از نشست تعیین نرخ بهره، سیاست کنترل منحنی بازدهی را کنار گذاشته بود. اما عدم اشاره بانک رزرو استرالیا به افزایش نرخ بهره در آینده نزدیک باعث شد تا بازار به این نتیجه برسد که بانک مرکزی نظر خود در رابطه با فشارهای تورمی را تغییر داده است.
بانک رزرو استرالیا توانسته به افزایش نرخ بهره در آینده نزدیک جا خالی دهد و از آن دوری کند. از دید بانک مرکزی بهترین زمان برای افزایش نرخ بهره سال ۲۰۲۴ است، اما اگر شرایط مناسب باشد شاید در سال ۲۰۲۳ به افزایش نرخ بهره فکر کنند. تضعیف انتظارات نرخ بهره‌ای معامله گران دالر استرالیا باعث سقوط نرخ بازدهی اوراق قرضه استرالیا شده است. بازدهی اوراق قرضه ۱۰ ساله استرالیا از ۱٫۹۸ درصد به ۱٫۷۶ درصد سقوط کرده و نرخ بازدهی اوراق قرضه دو ساله استرالیا هم از ۰٫۶۷ درصد به ۰٫۳۵۵ درصد رسیده است. دالر استرالیا هم در واکنش به سقوط نرخ بازدهی اوراق تضعیف شده است.

در این میان بایستی به وضعیت بازار کامودیتی هم توجه داشت. قیمت سنگ‌آهن و زغال‌سنگ همچنان سیر نزولی دارند. قیمت سنگ‌آهن (بزرگ‌ترین صادرات استرالیا) از ۲۰۰ دالر در اوایل سال ۲۰۲۱ به ۸۷ دالر سقوط کرده است. همچنین در نشست‌های تعیین نرخ بهره فدرال رزرو و بانک مرکزی انگلستان هم ایده افزایش نرخ بهره در آینده نزدیک نقض شده است. بانک مرکزی انگلستان با عدم افزایش نرخ بهره، بازار را شوکه کرد. به طور خلاصه می‌توان گفت که نشست اخیر بانک‌های مرکزی تنها به نفع دالر آمریکا تمام شده است.
از دید بنیادی، دالر استرالیا از سوی افت نرخ بازدهی اوراق، کاهش قیمت کامودیتی ها و تقویت ارزش دالر آمریکا تحت فشار قرار دارد. در هفته پیش رو شاخص اطمینان کسب‌وکارها و مصرف‌کنندگان منتشر خواهند شد و بعد از آن تمرکز اصلی بازار به داده‌های اشتغال استرالیا خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *