افغانستان فارکس

 یکشنبه 09 عقرب – ۳۱ اکتبر

هفته گذشته نرخ بازدهی اوراق قرضه استرالیا جهش کرد. بعد از انتشار داده‌های تورمی فصل سوم سال ۲۰۲۱، نرخ بازدهی اوراق هم بالا آمده است. رشد تورم استرالیا سریع‌تر از پیش‌بینی‌های بازار بوده است. این مسئله به نفع دالر استرالیاست. با این حال، هر چند که نرخ بازدهی سیر صعودی داشته، اما قیمت‌ها در بازار کامودیتی سقوط کرده‌اند. به همین دلیل خریداران دالر استرالیا دو دل بوده‌اند.
به نظر میرسد که بانک رزرو استرالیا دیگر نمی‌خواهد نرخ بازدهی اوراق قرضه دولت استرالیا را پایین نگه دارد. پیش از این، از دید بانک رزرو استرالیا نرخ بازدهی هدف برای اوراق قرضه نرخ ۰٫۱۰ درصدی بود. یعنی وقتی نرخ بازدهی اوراق از این نرخ بالاتر یا پایین‌تر می‌رفت، بانک مرکزی با خرید و فروش اوراق قرضه، نرخ بازدهی را به ۰٫۱ درصد بازمی‌گرداند. اما اگر تائید شود که بانک مرکزی سیاست کنترل منحنی بازدهی را کنار گذاشته، می‌توان گفت که بانک مرکزی برای افزایش نرخ بهره آماده می‌شود. در حال حاضر نرخ بازدهی اوراق به بالای ۰٫۸ درصد رسیده است.
نشست تعیین نرخ بهره بانک رزرو استرالیا در روز سه‌ شنبه برگزار خواهد شد. در سرتاسر جهان شاهد تغییر سیاست‌های پولی هستیم. بانک‌های مرکزی دنیا در حال خروج از سیاست‌های انبساطی و شروع سیاست‌های انقباضی (نرخ‌های بهره بالا) هستند. رشد تورم سریعتر از پیش‌بینی‌ها بوده و به نظر میرسد که بانک‌های مرکزی دیگر نگران رشد ضعیف اقتصادی نیستند و می‌خواهند با تورم مقابله کنند. هفته گذشته رئیس فدرال رزرو آمریکا هم سخنرانی داشت. از سخنرانی‌های رئیس فدرال رزرو می‌شد این گونه برداشت کرد که دیگر از دید فدرال رزرو، رشد سریع تورم یک پدیده موقتی و گذرا نیست.
مشکل اصلی سیاست‌گذاران پولی، رشد سریع تورم در بخش تولیدی است. کسب‌وکارها مجبور هستند یا افزایش هزینه‌ها را به گردن مصرف‌کنندگان بیندازند و یا از سود خود بگذرند. برخی شاید از ترکیب این دو استفاده کنند. رشد تورم بخش تولیدی استرالیا (PPI) که روز جمعه منتشر شد، به ۵٫۳ درصد رسیده بود. بازار انتظار رشد ۵ درصدی را داشت.
محرک اصلی دالر استرالیا، تفاوت نرخ‌های بهره است. به احتمال زیاد در نشست این هفته، بانک رزرو استرالیا تغییری در چشم‌انداز سیاست‌های پولی خود اعمال خواهد کرد. بعد از آن هم نشست تعیین نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا را در پیش داریم. این یعنی روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه شاهد نوسانات شدید AUDUSD خواهیم بود. جهت نوسانات را هم دیدگاه‌های بانک مرکزی استرالیا و آمریکا در رابطه با آینده سیاست‌های انقباضی مشخص خواهد کرد. هر که بیشتر به فکر افزایش نرخ بهره باشد، با تقویت ارزش پول ملی مواجه خواهد شد.

سلب مسئولیت و افشای ریسک

کلیه آموزش‌ها، تحلیل‌ها و مطالب دگر معاملاتی ارایه شده در سایت  افغانستان فارکس صرفا جنبه مطالعاتی داشته و نظر شخصی تیم تحلیلی این سایت میباشد و معیار برای خرید و فروش شما نباشد لذا سایت افغانستان  فارکس  ضرر و زیان احتمالی ناشی از استفاده آنها در انجام معاملات ، هیچگونه مسئولیتی را نمی‌پذیرد.

©تمام حقوق برای سایت افغانستان فارکس محفوظ میباشد 2020 -2021