afghanistan-forex

معامله گران AUDUSD به داده های تورمی و تفاوت نرخ بازدهی اوراق استرالیا و آمریکا تمرکز کنند!

یکشنبه 3 دلو 1400

تحلیل بنیادی و هفتگی جفت ارز دالر استرالیا و دالر آمریکا AUDUSD
از ابتدای سال ۲۰۲۲ محرک اصلی دالر استرالیا و جفت ارز AUDUSD عوامل بیرونی بودند. اما به احتمال زیاد در هفته معاملاتی پیش رو تمرکز اصلی بازار به عوامل داخلی استرالیا معطوف خواهد شد. این هفته داده‌های تورمی (CPI) فصل چهارم سال ۲۰۲۱ منتشر خواهند شد و همچنین در روز ۱ فبروری هم نشست تعیین نرخ بهره بانک رزرو استرالیا را برگزار خواهد شد.

داده‌های تورمی و نشست تعیین نرخ بهره بانک رزرو استرالیا
در ظاهر شاید داده‌های تورمی برای بانک رزرو استرالیا اهمیت زیادی نداشته باشند. اگر همه چیز طبق انتظارات و پیش‌بینی‌ها پیش برود، بانک رزرو استرالیا مجبور به افزایش زودهنگام نرخ‌های بهره نخواهد شد. هدف تورمی بانک مرکزی استرالیا محدوده بین ۲ تا ۳ درصدی است. آن‌ها قبلاً پیش‌بینی کرده بودند که نرخ رشد تورم خالص تا سال ۲۰۲۳ به محدوده ۲٫۵۰ درصدی خواهد رسید. با این حال اگر رشد تورم خالص استرالیا بیشتر از پیش‌بینی‌ها باشد، بانک رزرو استرالیا بایستی بیش از گذشته به سمت سیاست‌های انقباضی و افزایش نرخ بهره متمایل شود. همچنین بانک رزرو استرالیا گفته بود که در نشست ماه فبروری، در رابطه با برنامه خرید دارایی تجدید نظر خواهد کرد.

نرخ بیکاری استرالیا پایین آمده است!

به غیر از داده‌های تورمی، گزارش بازار اشتغال هم می‌تواند برای بانک مرکزی مهم باشد. داده‌های اشتغال استرالیا که هفته گذشته منتشر شدند، نشانگر رشد قوی ۶۴٫۸ هزار واحدی اشتغال در ماه دسامبر بودند. در این میان نرخ بیکاری هم از ۴٫۶ درصد به ۴٫۲ درصد سقوط کرده بود. با توجه به وضعیت بازار کار استرالیا، اگر داده‌های تورمی این کشور با پیش‌بینی‌ها همخوانی داشته باشند، بانک رزرو استرالیا می‌تواند برنامه خرید دارایی (تزریق پول) را متوقف کند.

عوامل خارجی تأثیرگذار بر نوسانات AUDUSD

هفته گذشته بانک مرکزی چین هم سیاست‌های انبساطی پولی را با تزریق نقدینگی بیشتر و کاهش نرخ بهره تشدید کرد. این مسئله باعث شده تا قیمت سنگ‌آهن و سایر فلزات مهم با افزایش قیمت مواجه شوند. قیمت انرژی، طلا، مس و آلومینیوم هم افزایش یافته است. از آنجایی که دالر استرالیا یک ارز کالایی است، همبستگی خوبی با نوسانات قیمت در بازار کالا دارد.
در هفته جاری دالر آمریکا هم بر جفت ارز AUDUSD تأثیر خواهد گذاشت. این هفته نشست تعیین نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا برگزار خواهد شد. نشست فدرال رزرو آمریکا می‌تواند مشخص کند که نرخ بهره با چه سرعتی در سال ۲۰۲۲ افزایش خواهد یافت. در بازار اوراق قرضه، نرخ بازدهی اوراق خزانه‌داری آمریکا با وجود این‌که در انتهای معاملات هفته پایین آمد، اما توانست به اوج‌های جدیدی در سال ۲۰۲۲ برسد. تفاوت نرخ بازدهی اوراق قرضه استرالیا و آمریکا دوباره افزایش یافته است. ادامه این روند به نفع دالر استرالیاست. ادامه افزایش قیمت کالاهای اساسی و تمایل بانک رزرو استرالیا به افزایش نرخ بهره می‌توانند از دالر استرالیا حمایت کنند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *