afghanistan-forex

معامله گران AUDUSD به سخنرانی مقامات فدرال رزرو تمرکز کنند!

یکشنبه 18 ثور 1401
هفته گذشته جفت ارز AUDUSD تمام رشدهای خود را از دست داد! دالر استرالیا بعد از نشست تعیین نرخ بهره بانک رزرو استرالیا و فدرال رزرو آمریکا تمام رشدهای خود را از دست داد. جفت ارز AUDUSD در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه در دو جهت مخالف بیش از ۲ درصد حرکت کرد!

محرک اصلی AUDUSD نوسانات دالر آمریکاست!

هفته گذشته با نوسانات شدید و حرکات قیمتی بزرگ دالر استرالیا به پایان رسید. اما خلاصه این حرکات قیمتی این بود که روند دالر استرالیا متکی به نوسانات دالر آمریکاست.

وضعیت بنیادی اقتصاد استرالیا قوی است. سطح بدهی عمومی و خصوصی در سطوح قابل قبولی قرار دارند. تراز تجاری هم به لطف رشد صادرات مثبت ۹٫۳ میلیارد دالر استرالیا بوده است. نرخ بیکاری استرالیا هم در کف ۴ درصدی قرار دارد و رشد اقتصادی استرالیا هم قوی است.

اما وقتی صحبت از AUDUSD است، تمام مسائل بنیادی استرالیا در برابر دالر آمریکا رنگ می‌بازند.

چرا محرک اصلی AUDUSD دالر آمریکاست؟

فدرال رزرو آمریکا با سرعت بالایی (نیم درصد در هر نشست) نرخ بهره را بالا می‌برد تا با رشد سریع تورم مقابله کند. این در حالی است که بانک رزرو استرالیا در نشست روز سه‌شنبه نرخ بهره را تنها ۰٫۲۵ درصد افزایش داد. اما فدرال رزرو یک روز بعد نرخ بهره را نیم درصد بالا برد.

چرا دالر آمریکا تضعیف و در ادامه رشد کرد؟

در این میان رئیس فدرال رزرو آمریکا گفته که سقف افزایش نرخ بهره در هر نشست ۰٫۵۰ درصد است و دلیلی برای افزایش ۰٫۷۵ درصدی نرخ بهره وجود ندارد. یعنی سرعت اجرای سیاست‌های انقباضی فدرال رزرو بیشتر از این افزایش نخواهد یافت. به همین دلیل دالر آمریکا تضعیف شد.

اما روز بعد، دالر آمریکا تغییر روند ۱۸۰ درجه‌ای را به نمایش گذاشت! نایب‌رئیس فدرال رزرو آمریکا گفته که رسیدن نرخ بهره به سطوح خنثی کافی نخواهد بود. یعنی نرخ بهره آمریکا بیش از پیش‌بینی‌های قبلی افزایش خواهد یافت. همین حرف باعث تقویت ارزش دالر آمریکا و سقوط AUDUSD شد.

به سخنرانی مقامات فدرال رزرو توجه کنید!

جفت ارز AUDUSD در نزدیکی کف ۱۸ ماهه معامله می‌شود. همه نگاه‌ها به سخنرانی مقامات فدرال رزرو آمریکا در هفته پیش رو است. هر گونه اشاره به تشدید سیاست‌های انقباضی فدرال رزرو آمریکا از دالر حمایت خواهد کرد و بر جفت ارز AUDUSD فشار وارد خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *