afghanistan-forex

نرخ بهره آمریکا با چه سرعتی افزایش خواهد یافت؟

یکشنبه 22 جوزا 1401
هفته گذشته شاخص دلار آمریکا تقریباً ۲ درصد جهش کرد و به بالای ۱۰۴ واحد عبور کرد. این حرکت صعودی با رشد نرخ بازدهی اوراق خزانه‌داری آمریکا همراه بود.

تورم آمریکا رکورد زده است!

در روزهای اخیر نرخ بازدهی اوراق خزانه‌داری آمریکا رشد سریعی را تجربه کرده است. عامل اصلی رشد نرخ بازدهی اوراق خزانه‌داری، افزایش سریع تورم است که در یک سال گذشته به ۸٫۶ درصد رسیده است! نرخ رشد تورم آمریکا به بالاترین سطح از سال ۱۹۸۱ رسیده است. تقریباً نرخ بازدهی اوراق خزانه‌داری در تمامی سررسیدها بالا آمده است.

نشست تعیین نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا

در هفته پیش رو نشست تعیین نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا را در پیش داریم. به احتمال زیاد این نشست به نفع دالر آمریکا خواهد بود. چون‌که افزایش‌های اخیر نرخ بهره نتوانسته از رشد سریع تورم جلوگیری کند. به همین دلیل فدرال رزرو بایستی سیاست‌های انقباضی خود را تشدید کند.

در این میان انتظارات نرخ بهره‌ای بازار هم تقویت شده است. پیش از انتشار داده‌های تورمی آمریکا، بازار انتظار داشت که نرخ بهره تنها ۰٫۵۰ درصد افزایش یابد. اما در حال حاضر بازار برای افزایش ۰٫۷۵ درصدی نرخ بهره آماده می‌شود. اگر فدرال رزرو نرخ بهره را ۰٫۷۵ درصد بالا ببرد، شاهد تقویت سریع ارزش دالر آمریکا خواهیم بود.

فدرال رزرو نرخ بهره را چند درصد افزایش خواهد داد؟

با این حال از دید تحلیلگران، فدرال رزرو آمریکا نرخ بهره را تنها ۰٫۵۰ درصد افزایش خواهد داد تا از وارد کردن شوک به بازار جلوگیری کند. با این وجود پیش‌بینی می‌شود که لحن فدرال رزرو آمریکا بیش از گذشته متمایل به سیاست‌های انقباضی باشد.

معامله گران دالر آمریکا بایستی به گزارش فصلی بانک مرکزی آمریکا هم توجه کنند. گزارش دات پلات یا همان برآورد نرخ بهره‌ای اعضای فدرال رزرو آمریکا برای بازار اهمیت زیادی دارد. به احتمال زیاد در این گزارش پیش‌بینی نرخ بهره برای سال‌های ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ ارتقا خواهد یافت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *