افغانستان فارکس

چرا دالر استرالیا بر عکس جریانات ریسکی حرکت می کند؟
یکشنبه 15 حوت 1400
هفته گذشته دالر استرالیا تقویت شد! این در حالی است که جریانات ریسک گریزی تمام بازارهای مالی و دارایی‌های ریسکی را تحت فشار قرار داده است. چرا دالراسترالیا به جریانات ریسکی واکنشی نمی‌دهد؟

شرایط بنیادی اقتصادی استرالیا خوب است

بانک‌های مرکزی دنیا به سمت افزایش نرخ بهره حرکت می‌کنند و داده‌های اقتصادی استرالیا هم خوب بوده‌اند. رئیس فدرال رزرو آمریکا تأکید کرده که در نشست ماه مارچ نرخ بهره تنها ۰٫۲۵ درصد افزایش خواهد یافت. پاول در رابطه با تأثیر جنگ اوکراین بر سیاست‌های پولی هم گفته که هنوز زود است که در این رابطه حرفی زد. در مقابل، بانک رزرو استرالیا هم گفته که پیش از افزایش نرخ بهره منتظر داده‌های تورمی فصل اول ۲۰۲۲ است. داده‌های تورمی فصل اول استرالیا در ماه آپریل منتشر خواهند شد، به همین دلیل به احتمال زیاد در نشست ماه مه نرخ بهره استرالیا افزایش خواهد یافت.

بازدهی اوراق به نفع AUDUSD

از دید نرخ بازدهی اوراق، تفاوت نرخ بازدهی اوراق قرضه کوتاه‌مدت به نفع دالر آمریکاست، اما تفاوت نرخ بازدهی اوراق ۱۰ سال استرالیا و آمریکا به نفع دالر استرالیاست. همه چیز در کل به نفع دالر استرالیاست، اما واقعیت امر این است که علت تقویت ارزش دالر استرالیا چیز دیگری است.

نمودار AUDUSD، نفت خام سبک، سنگ آهن، تفاوت نرخ بازدهی اوراق ۱۰ سال استرالیا و آمریکا

حجم و قیمت صادرات استرالیا افزایش یافته است!

جنگ اوکراین بر عرضه و تأمین بسیاری از کالاهای اساسی آسیب وارد کرده است. در این میان راه حل کوتاه‌مدتی هم برای بحران اوکراین وجود ندارد. به همین دلیل قیمت‌ها در بازار انرژی، فلزات صنعتی و مواد غذایی سیر صعودی پیدا کرده‌اند. این یعنی تمام کالاهایی که استرالیا صادر می‌کند، گران شده‌اند!
روسیه و استرالیا رقابت جدی با یکدیگر در صادرات کالا دارند. از آنجایی که روسیه تحریم شده، تقاضا برای کالاهای صادراتی استرالیا افزایش خواهد یافت. افزایش حجم صادرات در میان افزایش قیمت‌ها به نفع اقتصاد استرالیا و دالر استرالیا تمام خواهد شد. تحریم‌های غرب علیه روسیه نه تنها بر اقتصاد این کشور آسیب وارد کرده، بلکه سرمایه‌گذاری در روسیه را غیرممکن کرده است. این یعنی در شرایط فعلی ریسک اصلی که روند صعودی دالر استرالیا با آن مواجه است، حل و فصل بحران اوکراین و بازگشت صادرات روسیه به بازارهای جهانی است.

سلب مسئولیت و افشای ریسک

کلیه آموزش‌ها، تحلیل‌ها و مطالب دگر معاملاتی ارایه شده در سایت  افغانستان فارکس صرفا جنبه مطالعاتی داشته و نظر شخصی تیم تحلیلی این سایت میباشد و معیار برای خرید و فروش شما نباشد لذا سایت افغانستان  فارکس  ضرر و زیان احتمالی ناشی از استفاده آنها در انجام معاملات ، هیچگونه مسئولیتی را نمی‌پذیرد.

©تمام حقوق برای سایت افغانستان فارکس محفوظ میباشد 2020 -2021