afghanistan-forex

چرا دالر استرالیا تضعیف می شود؟ آیا این افت موقتی است؟

یکشنبه 22 جوزا 1401
هفته گذشته دالر استرالیا با وجود افزایش نرخ بهره ۰٫۵۰ درصدی بانک رزرو استرالیا سقوط کرد. جریانات ریسکی کلی بازارهای مالی هنوز هم بر دالر استرالیا و جفت ارز AUDUSD آسیب وارد می‌کنند.

نرخ‌های بهره به دلیل رشد سریع تورم افزایش می‌یابند!

بحران در بخش عرضه باعث افزایش قیمت نفت خام و سایر کالاهای اساسی شده و انتظارات تورمی را تقویت کرده و شانس افزایش بیشتر نرخ بهره در سرتاسر دنیا را بالا برده است. در این میان نرخ بازدهی اوراق خزانه‌داری آمریکا هم بالا آمده و از دالر آمریکا حمایت کرده است. در نتیجه جفت ارز AUDUSD به دلیل تقویت ارزش دالر آمریکا سقوط کرده است.

وضعیت اقتصادی استرالیا خوب است!

شرایط فعلی به نفع اقتصاد استرالیاست! هر ماه ۱۰ میلیارد دالر استرالیا از تجارت بین‌المللی وارد اقتصاد این کشور می‌شود و در عین حال ارزش دالر استرالیا کمتر از ارزش ذاتی و بنیادی آن است. استاندارد زندگی در استرالیا هم بهبود یافته است.

در دوره‌های بحران، جریانات ریسکی باعث می‌شوند تا دارایی‌های ریسکی مثل دالر استرالیا واکنش غیرمعمولی نشان دهد. به همین دلیل است که با وجود وضعیت بنیادی خوب اقتصاد استرالیا، دالر استرالیا عملکرد ضعیفی دارد.

رشد دالر آمریکا عامل اصلی سقوط ارزش دالر استرالیاست!

تقویت ارزش دالر آمریکا منطقی است. فدرال رزرو با سرعت بالایی در حال افزایش نرخ بهره است. اما به نظر می‌رسد که بازار فراموش کرده که بانک رزرو استرالیا هم با سرعت بالایی نرخ بهره را بالا می‌برد و همین هفته گذشته نرخ بهره را ۰٫۵۰ درصد بالا برد. پیش‌بینی می‌شود که روند افزایش نرخ بهره استرالیا هم ادامه یابد.

بانک رزرو استرالیا دو چیز را به خوبی انجام می‌دهد. زمانی که هیچ‌چیز قطعی نشده، کاری انجام نمی‌دهد. اما زمانی که لازم بود، خیلی سریع وارد عمل می‌شود. در شرایط فعلی به افزایش نرخ بهره نیاز است و بانک رزرو استرالیا هم در این مسیر قدم برداشته است. دوره سیاست‌های انبساطی پولی تمام شده است.

وضعیت کلی اقتصاد استرالیا!

به طور خلاصه می‌توان گفت که شاخص‌های اقتصادی استرالیا وضعیت خوبی دارند. نرخ بیکاری به ۳٫۹ درصد (پایین‌ترین سطح در چند نسل گذشته) رسیده است. مازاد تجاری استرالیا به ۱۰٫۵ میلیارد در ماه آپریل رسید و به دلیل گرانی قیمت کالاها، مازاد تجاری از این هم بیشتر خواهد شد. رشد اقتصادی سالانه به ۳٫۳ درصد رسیده و نرخ رشد تورم هم ۵٫۱ درصد است. نرخ بهره استرالیا به ۰٫۸۵ درصد افزایش یافته و همچنان در حال افزایش است. سطوح بدهی بخش خصوصی و عمومی هم در سطوح قابل مدیریتی قرار دارند.

آیا جفت ارز AUDUSD به نرخ برابری ۱٫۰۰۰۰ می‌رسد؟

دور از انتظار نیست که در آینده نزدیک نرخ برابری دالر استرالیا به دلار آمریکا (AUDUSD) به ۱٫۰۰۰۰ برسد. در حال حاضر نرخ برابری در محدوده ۰٫۷۰۵۰ قرار دارد. اگر نرخ برابری به یک‌به‌یک نرسد، بانک رزرو استرالیا مجبور خواهد شد تا نرخ بهره را از نرخ بهره نرمال هم بالاتر ببرد!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *