afghanistan-forex

چرا دالر در برابر رقبا تضعیف می شود؟
سه شنبه 18 عقرب 1400

دیروز دالر آمریکا در برابر اکثر ارزهای اصلی سقوط کرد. این در حالی است که داده‌های اشتغال روز جمعه بهتر از انتظارات بازار بودند و نرخ بازدهی اوراق خزانه‌داری آمریکا هم بالا آمده است. معمولاً دالر در چنین شرایطی بیشتر تقویت می‌شود تا تضعیف. در واقع رشد نرخ بازدهی اوراق خزانه‌داری و بهبود اوضاع اقتصادی آمریکا با تقویت انتظارات نرخ بهره‌ای بازار همراه می‌شود. اما در طول هفته گذشته این همبستگی میان دلار و نرخ بازدهی اوراق خزانه‌داری از بین رفته است.
شاید برای معامله گران و سرمایه‌گذاران عجیب باشد که چرا دالر به رشد نرخ بازدهی اوراق در معاملات روز دوشنبه واکنش مثبتی نشان نداده است. بایستی توجه داشت که تنها نرخ بازدهی اوراق خزانه‌داری آمریکا افزایش نیافته‌اند. در واقع رشد نرخ بازدهی اوراق قرضه در آلمان، کانادا و استرالیا هم دیده شده‌اند و بیشتر از رشد نرخ بازدهی اوراق خزانه‌داری آمریکا بوده‌اند. به همین دلیل می‌توان تقویت ارزهای یورو، دالر کانادا و دالر استرالیا را در برابر دالر آمریکا درک کرد.
در این میان داده‌های تورمی آمریکا هم این هفته منتشر خواهند شد و اقتصاددانان انتظار رشد سریع تورم را دارند. رشد سریع تورم می‌تواند فدرال رزرو را وادار به افزایش نرخ بهره در سال آینده میلادی کند. علاوه بر این معامله گران دالر آمریکا نگران‌اند که رشد سریع تورم در نهایت باعث کاهش مخارج مصرف‌کنندگان در ماه‌های آینده خواهد شد. دیروز چند تن از مقامات فدرال رزرو آمریکا هم سخنرانی داشتند و به نظر می‌رسد که حامیان افزایش نرخ بهره در سال ۲۰۲۲ افزایش یافته است. برخی از سرمایه‌گذاران نگران‌اند که با کاهش سیاست‌های انبساطی و رشد سریع تورم، تقاضای مصرف‌کنندگان و رشد اقتصادی آمریکا کاهش خواهد یافت.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *