afghanistan-forex

چرا سخنرانی مقامات بانک مرکزی مهم است؟

سه شنبه 10 حوت 1400
اولین هفته کاری ماه مارچ با انتشار داده‌های اقتصادی مهم و ادامه بحران اوکراین شروع شده است. حمله روسیه به اوکراین همچنان بازارهای مالی از فارکس گرفته تا سهام را تحت تأثیر قرار داده است. هنوز نمی‌توان گفت که بحران اوکراین چگونه به پایان خواهد رسید. با این حال گفته می‌شود که نیروهای روسیه در حال حرکت به سمت پایتخت اوکراین هستند و به احتمال زیاد درگیری‌ها به زودی تشدید خواهند شد. در این میان سخنرانی مقامات بانک های مرکزی را هم در پیش رو داریم.

بازار انتظار افزایش سریع نرخ بهره را ندارد!

در حالی که انتظار می‌رود سطح عمومی قیمت‌ها در سرتاسر جهان افزایش یابند، اما افت اخیر بازدهی اوراق خزانه‌داری نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاران انتظار دارند که بانک‌های مرکزی با سرعت کمتری نرخ بهره را افزایش دهند. بحران اوکراین بین روسیه و اوکراین است، اما بسیاری از کشورهای دنیا احساس خطر کرده‌اند. از آنجایی که آینده مبهم است، شاید بانک‌های مرکزی دنیا هم با احتیاط بیشتری رفتار کنند.

معامله گران باید به دیدگاه‌های بانک مرکزی توجه کنند!

این هفته نشست بانک مرکزی استرالیا و کانادا را در پیش رو داریم و در عین حال رئیس فدرال رزرو آمریکا هم سخنرانی خواهد کرد. دیدگاه روسای بانک‌های مرکزی دنیا می‌توانند چشم‌انداز سیاست‌های پولی را برای بازار شفاف کنند. تمرکز اصلی بازار به سخنان رئیس فدرال رزرو آمریکا خواهد بود.
فدرال رزرو آمریکا به صراحت اعلام کرده که نرخ بهره را در نشست ماه مارس افزایش خواهد داد، اما جنگ اوکراین شرایط را کمی پیچیده کرده است. جنگ اوکراین نمی‌تواند افزایش نرخ بهره در نشست ماه مارس را به تعویق بیندازد، چون‌که رشد سریع تورم همچنان ادامه دارد، اما شاید مراحل بعدی افزایش نرخ بهره را به تأخیر بیندازد.

واکنش احتمالی دالر به سخنان رئیس فدرال رزرو آمریکا

بازار می‌خواهد نظرات مقامات بانکی در رابطه با جنگ اوکراین را بداند. اگر رئیس فدرال رزرو به تورم و اهمیت مقابله با آن تمرکز کند، دالر آمریکا تقویت خواهد شد. چون‌که چنین دیدگاهی به این معنی است که فدرال رزرو می‌خواهد به افزایش نرخ بهره ادامه دهد. اما اگر فدرال رزرو نگران پیامدهای اقتصادی جنگ اوکراین باشد، نرخ بازدهی اوراق خزانه‌داری آمریکا بیش از این سقوط خواهد کرد و دالر آمریکا هم تضعیف خواهد شد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *