افغانستان فارکس

چرا شرایط به نفع خریداران دلار آمریکا تغییر کرده است؟

یکشنبه 9 عقرب 1400

اواخر هفته گذشته شاهد تقویت ارزش دالر آمریکا بودیم. منحنی بازدهی آمریکا صاف شده و از تغییر انتظارات نرخ بهره‌ای بازار به نفع افزایش نرخ بهره حکایت دارد. هفته گذشته داده‌های GDP آمریکا نشانگر رشد ضعیف اقتصادی این کشور در فصل سوم سال بودند. این در حالی است که رشد تورم آمریکا سریع‌تر از پیش‌بینی‌ها بوده و از هدف تورمی فدرال رزرو بالاتر بود.

همه نگاه‌ها به نشست تعیین نرخ بهره بانک مرکزی آمریکا در روز چهارشنبه است. بعد از تغییر لحن فدرال رزرو در رابطه با تورم، به نظر می‌رسد که بانک مرکزی و بازار برای خروج از سیاست‌های انبساطی پولی آماده‌شده‌اند. به احتمال زیاد برنامه خرید اوراق قرضه فدرال رزرو تا ماه جون سال ۲۰۲۲ تمام خواهد شد. اما هنوز مشخص نیست که فدرال رزرو با چه سرعتی نرخ بهره را بالا خواهد برد.
از نشست تعیین نرخ بهره فدرال رزرو در ماه سپتامبر تا به امروز، انتظارات نرخ بهره‌ای بازار تقویت شده و در نتیجه دالر آمریکا هم در برابر رقبا رشد کرده است. تفاوت نرخ بازدهی اوراق قرضه ۱۰ ساله آمریکا و اوراق قرضه کشورهای مقابل کاهش یافته است. این یعنی نرخ بهره اوراق بلندمدت در خارج از آمریکا سریع‌تر از داخل آمریکا رشد داشته‌اند.
در کشورهایی مثل استرالیا، نیوزیلند و کانادا بانک‌های مرکزی برنامه QE یا خرید اوراق قرضه را به پایان رسانده‌اند. به همین دلیل دالر استرالیا، دالر نیوزیلند و دالر کانادا عملکرد نسبتاً بهتری در برابر دالر آمریکا داشته‌اند. این یعنی اگر فدرال رزرو آمریکا هم از سیاست‌های انقباضی حرف بزند، به احتمال زیاد نرخ بازدهی اوراق قرضه آمریکا خیلی سریع رشد خواهند کرد و از دالر حمایت خواهند کرد.
در این میان عاملی که از رشد دالر آمریکا ممانعت می‌کند، وضعیت بازارهای سهام جهانی است. با وجود اینکه بانک‌های مرکزی دنیا در مسیر سیاست‌های انقباضی قدم گذاشته‌اند، بازارهای سهام در نزدیکی اوج‌های تاریخی باقی مانده‌اند. این یعنی سرمایه‌گذاران نیازی به دارایی امنی مثل دالر آمریکا ندارند. اما اگر فدرال رزرو با جدیت از سیاست‌های انقباضی دفاع کند، سرمایه‌گذاران مجبور خواهند شد تا در ترکیب دارایی‌های خود تجدید نظر کنند و تقاضا برای دالر افزایش یابد.
این هفته با انتشار داده‌های اشتغال ماه اکتبر به پایان خواهد رسید. بازار به نرخ رشد دستمزدها، جهت ارزیابی فشارهای تورمی توجه بیشتری خواهد داشت. در کل به نظر میرسد که شرایط به نفع دالر آمریکا تغییر کرده است.

سلب مسئولیت و افشای ریسک

کلیه آموزش‌ها، تحلیل‌ها و مطالب دگر معاملاتی ارایه شده در سایت  افغانستان فارکس صرفا جنبه مطالعاتی داشته و نظر شخصی تیم تحلیلی این سایت میباشد و معیار برای خرید و فروش شما نباشد لذا سایت افغانستان  فارکس  ضرر و زیان احتمالی ناشی از استفاده آنها در انجام معاملات ، هیچگونه مسئولیتی را نمی‌پذیرد.

©تمام حقوق برای سایت افغانستان فارکس محفوظ میباشد 2020 -2021