afghanistan-forex

چرا واکنش مثبت NZDUSD به افزایش نرخ بهره از بین رفت؟
چهارشنبه 24 حمل 1401
بانک رزرو نیوزیلند در نشست امروز خود نرخ بهره را به اندازه ۰٫۵۰ درصد بالا برد. این بزرگ‌ترین افزایش نرخ بهره نیوزیلند در ۲۲ سال گذشته است. این حرکت بانک مرکزی نیوزیلند نشان می‌دهد که برای مقابله با فشارهای تورمی، بانک‌های مرکزی دنیا نیاز به افزایش بزرگ نرخ بهره دارند.

نرخ بهره نیوزیلند به ۱٫۵۰ درصد رسید!
کمیته سیاست‌های پولی بانک رزرو نیوزیلند نرخ بهره را به ۱٫۵۰ درصد افزایش داد. این اولین افزایش نیم درصدی نرخ بهره از سال ۲۰۰۰ تا به امروز است. این در حالی است که اقتصاددانان تنها انتظار افزایش ۰٫۲۵ درصدی نرخ بهره را داشتند. بانک مرکزی در بیانیه خود گفته که کمیته سیاست‌های پولی به این نتیجه رسیده که بهتر است برای مقابله با انتظارات تورمی، امروز وارد میدان شود و افزایش نرخ بهره را به آینده موکول نکند.

بازار فارکس – تغییرات نرخ بهره (خط قرمز) و تورم (خط سیاه) نیوزیلند

بانک رزرو نیوزیلند در چهار نشست اخیر خود نرخ‌های بهره را بالا برده و از ما اکتبر تا به امروز نرخ‌های بهره این کشور به اندازه ۱٫۲۵ درصد افزایش یافته است. نرخ رشد تورم نیوزیلند به ۵٫۹ درصد رسیده که تقریباً دو برابر هدف تورمی بانک رزرو نیوزیلند (محدوده ۱ تا ۳ درصدی) است.

واکنش اولیه NZDUSD به افزایش نرخ بهره خنثی شد!
افزایش سریع نرخ بهره می‌تواند باعث رکود اقتصادی شود. قیمت مسکن سیر نزولی پیدا کرده و شاخص‌های اطمینان کسب‌وکارها و مصرف‌کنندگان هم پایین آمده است. دلار نیوزیلند در واکنش اولیه به افزایش نیم درصدی نرخ‌های بهره جهش کرد، اما در ادامه تمام رشدهای اولیه خود را از دست داد.

نرخ بازدهی اوراق قرضه نیوزیلند هم پایین آمده است. سرمایه‌گذاران نمی‌دانند که بانک رزرو نیوزیلند چقدر نرخ‌های بهره را در آینده بالا خواهد برد. نشست بعدی بانک رزرو نیوزیلند در روز ۲۵ ماه مه برگزار خواهد شد و از دید بازار شانس افزایش مجدد نیم درصدی نرخ‌های بهره ۵۰ درصد است.

در بیانیه بانک رزرو نیوزیلند آمده است که بانک با برآورد نرخ بهره‌ای ماه فبروری راحت است. این یعنی بانک رزرو نیوزیلند نرخ بهره را تا پایان سال ۲۰۲۳ بیشتر از ۳٫۲۵ درصد بالا نخواهد برد.

آیا کانادا و آمریکا هم نرخ بهره را نیم درصد افزایش می‌دهند؟
امروز نشست تعیین نرخ بهره بانک مرکزی کانادا هم برگزار خواهد شد و پیش‌بینی می‌شود که نرخ بهره را با نیم درصد افزایش به یک درصد برساند. فدرال رزرو آمریکا هم به افزایش نیم درصدی نرخ بهره در نشست ماه مه اشاره کرده است.

نرخ رشد تورم در سرتاسر دنیا با سرعت بالایی در حال افزایش است. اختلال در زنجیره تأمین عامل اصلی بالا آمدن نرخ رشد تورم است. بحران اوکراین هم ریسک رشد سریع تورم را تشدید کرده است. در کانادا و نیوزیلند قیمت‌ها با بالاترین سرعت در سه دهه گذشته گران می‌شوند. این در حالی است که نرخ رشد تورم آمریکا هم با رسیدن به ۸٫۵ درصد، به بالاترین سطح از سال ۱۹۸۱ تا به امروز رسیده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *