افغانستان فارکس

چرا ین جاپان سقوط می کند و این سقوط تا کی ادامه خواهد داشت؟

یکشنبه 22 خرداد 1401
ین جاپان در برابر دالر آمریکا به پایین‌ترین سطح از فوریه سال ۲۰۰۲ سقوط کرده است. در این میان USDJPY به فاصله ۱ درصدی از سطوح سال ۱۹۹۸ رسیده است.

سقوط ین جاپان با افزایش نرخ بهره آمریکا شروع شد!

سقوط سریع ارزش ین جاپان از ماه مارس شروع شده است. درست از زمان شروع مراحل افزایش نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا. از آن زمان فدرال رزرو آمریکا برای مقابله با فشارهای تورمی نرخ بهره را بالا برده است. به خاطر همین تفاوت نرخ بهره، دالر آمریکا در برابر تمامی ارزهای اصلی تقویت شده است.

سیاست‌های پولی  جاپان هنوز هم به طور افراطی انبساطی است. با این حال به نظر می‌رسد که بانک مرکزی جاپان هم در آینده نزدیک به سیاست‌های انقباضی (افزایش نرخ بهره) روی خواهد آورد. ظاهراً مصرف‌کنندگان جاپان دیگر توان تحمل تورم بالا را ندارند.

هنوز خبری از تغییر سیاست‌های پولی جاپان نیست!

با این حال بانک مرکزی جاپان از سایر بانک‌های مرکزی عقب مانده و نتوانسته مثل سایرین از سیاست‌های انبساطی خارج شود و نرخ بهره را به سطوح نرمال نزدیک کند. پیش‌بینی می‌شود که سیاست‌های فعلی جاپان تغییری نکنند. این در حالی است که نرخ رشد تورم جاپان از هدف تورمی ۲ درصدی بانک مرکزی فراتر رفته است. اما از دید بازار، بانک مرکزی جاپان فاصله زیادی با افزایش نرخ بهره دارد.

در همین حال پیش‌بینی می‌شود که مخارج دولت جاپان افزایش یابد. دولت جاپان دوست دارد که بانک مرکزی جاپان به سیاست‌های انبساطی (نرخ بهره پایین) ادامه دهد. چون‌که هزینه تأمین مالی دولت را پایین می‌آورد. به همین دلیل شرایط برای تغییر سیاست‌های پولی جاپان سخت شده است.

سلب مسئولیت و افشای ریسک

کلیه آموزش‌ها، تحلیل‌ها و مطالب دگر معاملاتی ارایه شده در سایت  افغانستان فارکس صرفا جنبه مطالعاتی داشته و نظر شخصی تیم تحلیلی این سایت میباشد و معیار برای خرید و فروش شما نباشد لذا سایت افغانستان  فارکس  ضرر و زیان احتمالی ناشی از استفاده آنها در انجام معاملات ، هیچگونه مسئولیتی را نمی‌پذیرد.

©تمام حقوق برای سایت افغانستان فارکس محفوظ میباشد 2020 -2021