afghanistan-forex

کمبود عرضه نفت خام قیمت ها را به سمت ۱۵۰ دالر کشانده است!

دوشنبه 16 حوت 1400
در ابتدای هفته معاملاتی شاهد جهش سریع و بزرگ قیمت نفت خام هستیم. در زمان نوشتن این گزارش، قیمت نفت خام سبک تا ۱۲۷ و قیمت نفت خام برنت تا ۱۳۳ دالر بالا آمده‌اند. آمریکا در حال بررسی تحریم واردات نفت خام روسیه است.

تحریم نفت روسیه

گفته می‌شود که دولت آمریکا بدون مشارکت متحدان اروپایی خود می‌خواهد واردات نفت خام روسیه به آمریکا را قطع کند. وزیر خارجه آمریکا هم اخیراً در مصاحبه‌ای گفته که دولت به طور فعالانه‌ای در حال بررسی گزینه‌ها برای تحت فشار قرار دادن اقتصاد روسیه است. تا به این جای کار، دولت آمریکا محدودیت های زیادی را علیه اقتصاد روسیه وضع کرده است. اما در رابطه با نفت خام روسیه مقاومت می‌کرد، چون‌که دولت آمریکا نمی‌خواست با افزایش قیمت نفت خام، فشارهای تورمی را تشدید کند. اما به دلیل تحریم‌های گسترده غرب، بسیاری از خریداران نفت خام روسیه به دلیل ترس از تحریم‌ها، خریدهای خود را متوقف کرده‌اند.

پیش‌بینی نفت ۲۰۰ دالری!

نگرانی‌ها از قطع صادرات نفت خام روسیه باعث شده تا برآوردهای قیمت نفت خام هم ارتقا یابند. JPMorgan Chase گفته که قیمت نفت خام برنت تا پایان سال ۲۰۲۲ می‌تواند به محدوده ۱۸۵ دالری صعود کند، البته اگر عرضه نفت خام روسیه به مشکل بخورد. این در حالی است که یکی از مدیران صندوق‌های مالی گفته که قیمت نفت خام برنت می‌تواند به ۲۰۰ دالر برسد. تحلیلگران بر این باورند که بازار هنوز نتوانسته نبود نفت خام روسیه در بازار انرژی را به درستی در قیمت‌ها تأثیر دهد.

نمودار هفتگی نفت خام برنت

شوک عرضه نفت خام قوی‌تر از شوک تقاضاست!

جان دریسکول از مؤسسان شرکت خدمات انرژی JTD در این رابطه گفته که در بحران مالی سال ۲۰۰۸-۲۰۰۹، عامل اصلی جهش قیمت نفت خام به محدوده ۱۵۰ دالری، شوک در بخش تقاضای جهانی نفت خام بود. اما این بار مشکل اصلی در بخش عرضه است و این یعنی قیمت نفت خام می‌تواند خیلی راحت از ۱۵۰ دالر فراتر رود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *