afghanistan-forex

یورو به حرف چه کسی گوش خواهد کرد؟ رئیس بانک مرکزی یا دیدگاه های بازار؟
یکشنبه 9 عقرب 1400 

به نظر میرسد که روند نزولی و بلندمدت EURUSD که از اوج قیمتی ۱٫۲۲۶۶ (۲۵ مه) شروع شده بود، در کف قیمتی ۱٫۱۵۲۴  دالر (۱۲ اکتبر) به پایان رسیده است. حرکات قیمتی هفته گذشته یورو در برابر دالر آمریکا هم از شروع رالی صعودی در هفته‌های آینده حکایت دارند.
بانک مرکزی اروپا در نشست تعیین نرخ بهره خود تغییری در سیاست‌های پولی اعمال نکرد. اما واکنش بازار به دیدگاه‌های رئیس بانک مرکزی اروپا جالب بود. رئیس بانک مرکزی اروپا با دیدگاه بازار مبنی بر افزایش نرخ بهره ناحیه یورو در سال آینده میلادی مخالفت کرد. لگارد معتقد است که رشد سریع تورم تا سال آینده به زیر ۲ درصد بازخواهد گشت و نیازی به افزایش نرخ بهره نخواهد بود.
رئیس بانک مرکزی اروپا بر این باور است که در کوتاه‌مدت نرخ رشد تورم شاید افزایش یابد، اما از دید او در نهایت تورم در سال آینده سیر نزولی خواهد داشت. با این حال بازار با این دیدگاه موافق نیست! بازار بر این باور است که بانک مرکزی اروپا خیلی زودتر از پیش‌بینی‌های قبلی از سیاست‌های انبساطی خارج خواهد شد و در مسیر سیاست‌های انقباضی حرکت خواهد کرد. این خبر بدی برای اعتبار رئیس بانک مرکزی اروپاست. دیدگاه‌های لگارد نشان می‌دهند که شاید بانک مرکزی اروپا بر خلاف دیدگاه بازار، در نشست ماه دسامبر از تغییر سیاست‌های پولی حرفی نزند. در هر صورت نوسانات اخیر EURUSD نشان می‌دهند که واگرایی قوی در بین انتظارات نرخ بهره‌ای بازار و بانک مرکزی وجود دارد.
در هفته پیش رو محرک اصلی یورو اتفاقاتی است که خارج از ناحیه یورو خواهند افتاد. نشست تعیین نرخ بهره بانک رزرو استرالیا، بانک مرکزی انگلستان و فدرال رزرو آمریکا روند کوتاه‌مدت یورو را مشخص خواهند کرد. در پایان هفته هم داده‌های اشتغال آمریکا منتشر خواهند شد. داده‌های اقتصادی هم از ناحیه یورو منتشر خواهند شد، اما شاید اهمیت زیادی برای بازار نداشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *